Жива вода!

Автор: А. Зітенюк

Лише 2,5% води — прісні і більшість з них міститься у льодовиках або глибоко під землею. Менше — у річках, озерах та болотах, від яких залежить життя значної кількості видів. І, звичайно, задоволення потреб понад 7 мільярдів людей нашої планети.
Хоча значимість прісноводних екосистем є очевидною, вони опинилися під загрозою у всьому світі. У першу чергу — через порушення їх звичного стану, скорочення площі природних територій, промислове та побутове забруднення, зміну клімату, тощо. Ще однією із проблем природного стану річок є встановлення на них гідротехнічних споруд. На території НПП «Верховинський» мали місце кляузи-гаті, які у минулому використовувалися для сплаву деревини вниз по течії. Наразі кляузи виконують функцію лише як штучна перешкода на руслі річки, через що, як мінімум, місцева аборигенна іхтіофауна не має можливості мігрувати вище по течії, чи то для нересту, чи для розширення свого ареалу існування, не говорячи вже про інші негативні наслідки такі як замулення та інші.
WWF-Україна https://wwf.ua/our-work/freshwater/ долучився до актуалізації теми на рівні держави та впровадження “живих” проєктів як прикладів такої роботи. Робота в цьому напрямі передбачає дослідження та збереження природного стану цінних заплав річок та демонтаж застарілих гідроспоруд.
Оскільки річки виконують роль “кровоносної системи природи”, перешкоди на них впливають на навколишні екосистеми. Відновлення вільної течії — своєрідний перезапуск життя, саме тому НПП «Верховинський» взяв участь у цій ініціативі щодо відновлення проточності гірських потоків, де є така необхідність.
У Європейському Союзі “звільнення” річок (dam removal) — один з природоохоронних пріоритетів. Згідно з Європейською Стратегією з біорізноманіття до 2030 року країни ЄС планують відновити вільну течію 25 тисяч кілометрів річок, щоб гарантувати нормальне водозабезпечення навколишніх регіонів.
Деякі факти:
2/3: Дві третини населення відчуває дефіцит прісної води щонайменше 1 місяць у рік
ПОЛОВИНА: До 2030 року майже половина населення планети зіткнеться з гострим дефіцитом питної води, якщо не буде вжито негайних заходів
ЛИШЕ 120 РОКІВ: З 1900 року ми зруйнували 2/3 водно-болотних екосистем планети
3/4: На понад як 3/4 скоротилась чисельнісить прісноводних видів з 1970 року
КОЖЕН ТРЕТІЙ: 1 з 3 прісноводних видів перебуває під загрозою зникнення.

Новини

Чиста вода, свіже повітря і родючий грунт – все це необхідно людям для повноцінного і здорового існування. Саме про чистоту довкілля дбаємо і ми – працівники НПП “Верховинський” і з цією метою було вчергове прибрано рекреаційне місце в урочищі Млинський від сміття.

  • Екоосвіта
  • Рекреація

Дикі звірі – наше велике багатство.

Для підвищення чисельності диких тварин працівниками парку здійснюється  комплекс біотехнічних заходів для збереження середовища існування та відтворення фауни,  шляхом створення сприятливих  умов, для їх проживання в природному середовищі та покращення кормових та захисних властивостей угідь. У холодну пору звірі і птахи нерідко гинуть не тільки від холоду, а й від нестачі кормів. Зимова підгодівля – […]

  • Охорона природи

Одноденний семінар для екоосвітян

В рамках підтримки Франкфуртського зоологічного товариства екологоосвітнього напрямку, фахівці відділів рекреації та еколого-освітньої роботи взяли участь у одноденному семінарі з екоосвітянами установ, що проходив на території ННП “Вижницький” з метою обміну досвіду. Спільно проведені еколого-освітні заходи на природі для групи дітей, залучаючи всі теоретичні знання, які ми отримали протягом попередніх семінарів та тренінгів та які […]

  • Екоосвіта
  • Рекреація