Екоосвіта

Одним із провідних напрямів діяльності національного природного парку "Верховинський" є еколого-освітня діяльність.

Основні напрямки:

  • проводимо екологічні уроки, семінари, круглі столи, присвячені питанням природоохоронної та екологічної освітньо-виховної роботи;
  • організовуємо природоохоронні еколого-просвітницькі акції, еко- та ентофестивалі;
  • проводимо екскурсії еколого-просвітницькими стежками та туристичними маршрутами парку.

Фахівці парку проводять цілеспрямовану роботу з усіма верствами населення для забезпечення принципу безперервності екологічної освіти і виховання дбайливого ставлення до природи.

Найбільш активним учасником еколого-просвітницьких заходів є учнівська молодь. Вони із задоволенням беруть участь в екологічних акція, квестах, екоіграх, екобесідах, майстер-класах, анкетуваннях, дослідженнях, екскурсіях  тощо.

Найбільш масовими та практичними є екоакції:

  •  «Різдво на Гуцульщині» - до новорічно-різдвяних святкувань встановлюється  Різдвяна шопка з дерев’яними фігурами різдвяних релігійних персонажів (Діва Марія, новонароджений Ісусик, Йосип, Царі, ягнятко) біля приміщення Візит – центру в с. Ільці.

Мета: сприяння глибокому пізнанню та підтримка і збереження звичаїв, обрядів і традицій та побуту жителів гуцульського краю. Розвиток гірського еко - етно туризму шляхом збільшення кількості відвідувачів та туристів, зокрема на території парку. Популяризація  звичаїв, обрядів та традицій на Гуцульщини.

  • «Перелітні та зимуючі птахи» - підгодівля птахів у встановлених годівничках територіях  загально-освітніх закладів. Мета: практична допомога птахам: виготовлення та розвішування годівничок та шпаківень біля загальноосвітніх закладів; залучення до природоохоронних акцій дітей та молоді; інформування населення про актуальність екологічних питань.
  • “День  Довкілля”  - проводяться наступні заходи:

– благоустрій територій закладів  освіти, джерел з питною водою та рекреаційних місць ;

– проведення Толок по прибиранню і благоустрою біля адміністративних приміщень, прибережної смуги річки Чорний Черемош ;

Мета: проведення еколого-освітніх бесід щодо важливості збереження чистоти водних ресурсів і довкілля.

  • “Посади своє дерево” - висаджуються саджанці “Туї Смарагд”, породи хвойних дерев  на територіях вищевказаних закладів.

Мета: уточнювати й розширювати знання про різноманітність природи; з'ясувати; чому садити дерева є важливою справою, яка користь людині від зелених насаджень; розкрити взаємозв'язки у природі (рослини, тварини, людина); заохочувати до примноження природних багатств рідного краю.

  • «Міжнародний день  біологічного різноманіття» - працівниками Парку проводяться  тематичні екскурсії для дошкільнят  та учнів.

Мета: Ознайомити із біорізноманіттям Карпатських гір, зокрема регіону, де розташований НПП “Верховинський”.

  •  «Всесвітній день  вітру»  - організовуються подорожі до лісу та відбувається ознайомлено  дітей про унікальне природне явище вітер, і його важливість у природі.

Мета: Ознайомити на високогір’ї дітей з можливістю побачити вплив вітру на лісові насадження та з допомогою компаса вчилися визначати його напрям.

  • «День  працівника природно-заповідної справи» - проводяться тематичні конкурси та вікторини в еколого-освітньому Візит центрі " Що ти знаєш про природу?"

Мета: узагальнити знання про екологічну свідомість,  особистого ставлення до довкілля та уявлення про місце людини у природі.

Проведення майстер класів на тему:

  • «Первоцвіти -наша природна краса» - проведення спільно з учнями,  еколого-освітніх заходів на тему: «Первоцвіт», виготовлення первоцвітів, методом в’язання та вишивки.

Мета: виховання почуття  відповідальності  в особистості,  бережливого ставлення до природних багатств,  навколишнього природного  середовища,  заповідних об’єктів, шляхом поширення екологічних знань.

  • «Фантазії з екологічною користю» - переробка твердих побутових відходів, правильне поводження з відходами. Мета:  спрямувати  дії на запобігання утворенню відходів, їх збирання, переробку, сортування, зберігання, оброблення, перероблення.
  • «Всеукраїнська екологічна ліга  (ВЕЛ) «Збережи ялинку»» -  виготовлення альтернативних варіантів молодих насаджень в з освітніх закладах. Мета: переконати школярів, вчителів відмовитися від передноворічного винищення хвойних дерев та показати шкідливі наслідки вирубування молодняка хвойних порід дерев для новорічних святкувань.
  • «Висадка кімнатних рослин та спостереження за ними та їх екологією».

Мета: Тісна співпраця з учнями шкільних ПНДВ, спільні спостереження та догляд за рослинами.

Протягом року проведення екологічної акції «Очистимо наш край від використаних батарейок» в загальноосвітніх навчальних закладах району. Батарейка після відпрацювання свого терміну, може спричинити непередбачувані наслідки.  В звичайних батарейках містяться важкі метали, кислоти, луги, які завдають значної шкоди довкіллю.   Недбало викинувши відпрацьовану батарейку люди навіть не задумуються, які шкідливі та незворотні наслідки може мати їх вчинок. Спеціальний контейнер для збору відпрацьованих   батарейок розміщено в адміністративному корпусі Парку та в деяких загальноосвітніх закладах району.

Мета: інформування учнівської молоді та залучення до збирання відпрацьованих батарейок для утилізації, так як батарейки є токсичними та небезпечними.

 

Що ми отримуємо?

  • Підвищення рівня екологічної свідомості та культури.
  • Розуміння сучасних екологічних, природоохоронних проблем та сприяння їх вирішенню відповідно до вимог сталого розвитку.
  • Зростання інтересу до екологічно спрямованих видів туризму. 
  • Формування позитивного іміджу парку як природоохоронної установи.
  • Зростання чисельності відвідувачів.