Автор: Іван Коляджин

ВИДАНО КНИГУ «ЛІТОПИС ПРИРОДИ НПП «ВЕРХОВИНСЬКИЙ. ТОМ XI»»

«Літопис природи НПП «Верховинський». Том XI»

У відповідності до Положення про Національний природний парк «Верховинський», вся діяльність установи направлена на збереження природних комплексів і об’єктів та дослідження природних процесів. Для проведення детальних досліджень на території Парку залучаються вузькоспеціалізовані фахівці, співробітники науково-дослідних установ, доктори та кандидати наук і аспіранти з Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, Національного лісотехнічного університету України, Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України й інших установ. Фенологічні спостереження також проводяться працівниками науково-дослідного відділу та службою державної охорони в основному на феномаршрутах та фенопунктах, а гідрологічні – на гідропостах. Спеціалісти науково-дослідного відділу Парку опрацьовують та узагальнюють дані первинних спостережень і наукових досліджень проведених на його території. На їх основі, в кінці кожного року, видається книга «Літопис природи», в якій сконцентровані основні результати спостережень за природними процесами і явищами.

У 2023 році видано одинадцятий том основного звітного документу про науково-дослідну роботу – «Літопис природи Національного природного парку «Верховинський»», що складається з 11 розділів на 516 сторінках. В тексті вміщено 165 таблиць, 21 картосхема та 152 ілюстрації.

У книгах «Літопис природи» вміщені: інформація про стан екосистем, їх компонентів та узагальнені дані первинних спостережень, в зборі яких були задіяні інспектори природно-заповідного фонду Буркутського, Чивчинського, Прикордонного Перкалабського та Добринського природоохоронних науково-дослідних відділень (ПНДВ) а також працівники науково-дослідного відділу.

Кожний том «Літопису природи» погоджується заступником директора з науково-дослідної роботи та затверджується директором Парку.

Одним із найважливіших моніторингових досліджень являються фенологічні спостереження. Фенологія вивчає періодичні явища в живій і неживій природі, що пов’язані зі змінами пір року, а також фази розвитку рослин та сезонні особливості розвитку й активності тварин. Метою фенологічних спостережень, які є основою наукових досліджень на природно-заповідних територіях, є виявлення впливів та взаємозалежностей між сезонною ритмікою рослин та тварин, строках їх настання і причин, що визначають ці терміни. Документ «Літопис природи» містить в собі всю інформацію про поточний стан екосистем та їх компонентів.

Матеріали, опубліковані у науково-дослідній роботі, можуть бути використані науковцями для аналізу та виявлення взаємозв’язків у живій та неживій природі, здійснення наукових досліджень, написання дисертацій та наукових робіт, що пов’язані з територією Національного природного парку «Верховинський» та Чивчино-Гринявських гір.

Новини

“Посади своє дерево”

Народна мудрість говорить, якщо не виростив дитину, не посадив дерево – марно прожив. А ще вона вчить нас: хто деревце посадить, той природі і друг, адже окрім естетичного задоволення це приносить користь. З настанням весни і сонячних днів працівниками відділів державної охорони, екоосвіти, рекреації розпочато екологічну акцію “Посади своє дерево”. В рамках акції висаджено алею […]

  • Екоосвіта
  • Охорона природи
  • Рекреація

Наукова весняна експедиція

З метою фенологічних спостережень 9 квітня спеціалістами науково-дослідного відділу Людмилою Мацап’як і Аллою Зітенюк спільно з  працівниками Перкалабського природоохоронного науково-дослідного відділення здійснено науково-дослідну експедицію на територію Перкалабського ПНДВ. Проведено фенологічні спостереження рослинного та тваринного світу. Зафіксовано фенофази у житті рослин такі як набухання бруньок у вільхи сірої,  початок розпускання листя у верби, шипшини, початок цвітіння […]

  • Науково-дослідний відділ

Особливості облаштування простору для реабілітації військових

10 квітня працівники відділу рекреації доєдналися до вебінару від ГО Метта, метою якого було обговорення хоче приймати групи Природотерапії. Корисні поради від спікера Олександра Бурсанова будуть впроваджуватися на території Парку.

  • Рекреація