НОВИЙ ЖИТЕЛЬ НАЦІОНАЛЬНОГО ПАРКУ

Автор: Я.Зеленчук

Інвентаризація видів – це один із важливих напрямків експедиційної роботи науково-дослідного відділу.
Розподіл рідкісних та зникаючих видів флори НПП «Верховинський» в якісному і кількісному відношенні станом на 2022 рік становить 65 видів рослин та 2 види грибів, що занесені до Червоної книги України, 3 види з Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, 7 видів з Європейського Червоного списку, 2 види – з Додатку І Бернської конвенції, 2 види – з Додатку ІІb і ІVb Директиви ЄС про збереження типів оселищ та видів природної фауни і флори. 21 вид занесений до Додатку ІІ CITES, 26 видів до Регіонального Червоного списку. На території Парку встановлено перебування 219 видів хребетних тварин, 132 види занесені до Червоних списків світу та України, із них 20 видів до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, 27 видів до Вашингтонської конвенції, 57 видів до Бернської конвенції, 47 видів до Боннської конвенції, 81 вид до Червоної книги України.
В результаті весняної експедиції 2023 року на території НПП «Верховинський», під час інвентаризації видів працівниками науково-дослідного природоохоронного відділення, було вперше встановлено перебування нового для парку виду фауни – бобра європейського (Castor fiber).
Бобри європейські споруджують житла двох типів: на високих берегах річок вони риють нори, а у водоймах з низькими, заболоченими берегами споруджують житлові «хатки», що розташовуються у центрі водойми на деякій відстані від берега. Отвір нори та виходи «хатки» завжди розташовані нижче рівня води. Це для того, щоб запобігти проникненню у житло хижаків. Бобер може штучно підвищувати рівень води у річці, споруджуючи греблі. Для сплаву гілок тварини риють канали. Живляться корою м’яких деревних порід, трав’янистою рослинністю; своїми гострими різцями зрізають дерева. Живуть сім’ями. Самка бобра європейського один раз на рік (в умовах України – в червні) після трьох місяців вагітності народжує 1–5 (частіше 2–3) малят.
Згідно попереднього аналізу даних спостережень, спеціалістами науково-дослідного відділу вважається, що з великою ймовірністю бобер європейський потрапив у верхів’я річки Чорний Черемош із сусідньої Румунії. В першу чергу із басейну річки Васер, де мешкають колонії бобрів європейських, чисельність яких зростає. Одна із приток річки Васер (струмок Білий Менчул) бере початок на території НПП «Верховинський» (між вершинами гір Палениця і Команова), що неподалік від витоків річки Чорний Черемош, – тому із великою ймовірністю бобри змогли мігрувати через хребет Чивчинських гір.
В Україні спостерігається зростання чисельності бобрів і згідно із літературних даних чисельність протягом 1999-2007 років зросла з 13,8 тис. до 30,8 тис. особин.
Із 1996 року бобер європейський (Castor fiber) охороняється в Україні Резолюцією 6 Бернської конвенції, для реалізації якої створюють території Смарагдової мережі.
Фахівцями НПП «Верховинський» започатковується постійний моніторинг популяції бобра європейського (Castor fiber) у верхів’ях Черемоша, його чисельності та поширення за допомогою фотопасток, а також вивчення прямого та опосередкованого впливу на інші види на території Парку.

 

Новини

Дякуємо ЗСУ за день!

29 вересня працівниками НПП “Верховинський”, спільно з Верхньоясенівським старостинським округом та Верхньоясенівською церковною громадою висаджено алею пам’яті туї європейської за загиблими у російсько-українській війні біля Церкви Пресвятої Тройці в с. Верхній Ясенів. Пам’ятаємо! Дякуємо ЗСУ за день! Дякуємо за захист! Хай береже Вас Господь!

  • Екоосвіта
  • Науково-дослідний відділ
  • Рекреація

Що таке батарейка, і в чому її небезпека?

Саме на таку тему спеціалісти відділу еколого- освітньої роботи Парку вирішили поговорити із здобувачами освіти Криворівнянського ліцею ім. М.Грушевського. Діти отримали відповідь на питання, яка шкода від батарейок криється в самій  її будові, про шкоду батарейок для навколишнього середовища, а також про шкоду батарейок для людини. І це тільки основне. Але ми ще розповіли дітям, […]

  • Екоосвіта

«У гостях у лісовичка”

Спеціалістами відділу екологічної освіти у дошкільному навчальному закладі «Гуцулятко» с. Верхній Ясенів,  проведено навчально-розвивальний захід на тему: «У гостях у лісовичка». Великий інтерес і захоплення у дошкільнят викликав перегляд картинок із зображенням диких звірів, що водяться у нашому краї, а саме: ведмідь, вовк, лисиця, заєць, олень, козуля, куниця, видра та інші. До речі, діти приємно […]

  • Екоосвіта