В УЖГОРОДІ ВІДБУВСЯ СЕМІНАР «МЕРТВА ДЕРЕВИНА – ЖИВІ ЛІСИ»

Відкриття семінару

В рамках проекту «Поводження з мертвою деревиною для стійких лісів у румунсько-українському прикордонному регіоні» (RESFOR) в Ужгороді відбувся науково-практичний семінар. Проект впроваджується WWF-Румунія у партнерстві з Сучавським університетом, ГО «Екосфера» та Українським науково-дослідним інститутом гірського лісівництва (УкрНДІгірліс).

Роман Волосянчук, кандидат біологічних наук, експерт ГО «Екосфера» презентував учасникам семінару GAP-аналіз управління мертвою деревиною та розроблені рекомендації з удосконалення відповідних практик. (GAP-аналіз – це метод аналізу первинної інформації, що вивчає стратегічне розходження між бажаним і реальним). Зокрема, в експлуатаційних лісах державних лісогосподарських підприємств пропонують залишати після рубки стоячу та лежачу мертву деревину в обсязі 5% від загального запасу деревостану для підтримання біорізноманіття. Вперше для транскордонного регіону України та Румунії представлено концепцію «островів старіння» у лісах.

Під час семінару

Іванна Василишин, молодший науковий співробітник лабораторії лісознавства та лісівництва УкрНДІгірліс представила результати наукових досліджень в рамках проекту RESFOR.

Катерина Станкевич-Коваль виконавчий директор ГО «Екосфера», експерт з питань еко-освіти та Оксана Станкевич-Волосянчук експертка-екологиня ГО «Екосфера», кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології Ужгородського Національного університету, представили доповідь, що супроводжувалася мультимедійними слайдами на тему: «Мертва деревина в освітніх програмах», запроваджену в Ужгородському Національному університеті для студентів біологічного факультету.

Катерина Станкевич-Коваль – виконавчий директор ГО «Екосфера» підводить підсумки семінару перед учасниками та журналістами

Період розкладу відмерлих дерев, залежно від клімату і виду дерева, може сягати десятки років. За цей час відбуваються різні процеси, проходять життєві цикли багатьох організмів, передусім мікроорганізмів, грибів і безхребетних тварин. Належне управління мертвою деревиною вносить важливий внесок у стале управління лісами й, безумовно, сприяє пом’якшенню деяких наслідків зміни клімату. Збереження мертвої деревини це – відносно нова концепція в лісовому господарстві Румунії та України.

В обговоренні семінару взяли участь члени міжнародної мережі експертів та інші зацікавлені сторони, переважно спеціалісти, науковці та екологи: Ужгородського Національного університету, Українського інституту гірського лісівництва ім. П.С. Пастернака, екоінспекцій, заповідників, національних природних парків, лісогосподарських підприємств Карпатського регіону.

Від Національного природного парку «Верховинський» в обговоренні взяв участь природоохоронник Іван Коляджин та коротко доповів для спеціалістів, а також для журналістів регіонального телеканалу Tv21 Унгвар, про важливість мертвої деревини для збереження біорізноманіття на території НПП «Верховинський».

Журналісти телевізійного каналу Tv21 Унгвар зняли сюжет про семінар. Переглянути відеоролик в інтернеті можна за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=Hvr2Gn5oV3w

Проведення наукових досліджень допоможе популяризувати серед громадськості тему збереження мертвої деревини у лісах, важливої її ролі у природному відновленні та збереженні біорізноманіття, а також зберегти здорові лісові екосистеми та усю повноту екосистемних послуг, яку вони надають.

Знання здобуті на семінарі будуть використані у подальшій науково-практичній діяльності НПП «Верховинський».

Іван Коляджин

Природоохоронник Чивчинського ПНДВ НПП «Верховинський»

Аспірант Національного лісотехнічного університету України

Новини

📌Фахівці відділу рекреації та служби державної охорони, провели комплексну експедицію на території Парку🏞

Фахівці відділу рекреації та служби державної охорони, провели комплексну експедицію на території Парку з метою обстеження туристичних маршрутів, екологічних стежок, рекреаційних місць та відзняття фото-відео з цікавими туристичними локаціями. Під час експедиції були обстежені еколого-пізнавальні туристичні маршрути: «Лостун», «Чивчин», «Монастирський» та цікаві туристичні локації: г. Чивчин, болото Висяче, Мокринів Камінь, Кляуза Лостун, Кляуза Лостунець, пол. […]

  • Рекреація
  • Мандрівникам
  • Охорона природи

🎣 27 червня – Всесвітній день рибальства 🌍

27 червня – Всесвітній день рибальства Сьогодні згадуємо чудовий день біля озера, коли ми разом з дітками вирушили на риболовлю. Сонце лагідно світило, вода блищала, а маленькі рибалки з захопленням опановували перші навички – хтось тримав вудилище вперше, а хтось уже вчив інших. Але для нас це був не просто відпочинок. Ми говорили з дітьми […]

  • Рекреація
  • Екоосвіта

Транскордонний біосферний резерват в Карпатах

Транскордонний біосферний резерват в Карпатах — це стратегічна ініціатива, яка дає рисі й ведмедеві шанс на довготривале збереження через об’єднання зусиль України та Румунії. Він створює умови для природного життя, безпечної міграції та стабільної популяції великих хижаків у одному з найбільш біорізноманітних регіонів Європи. Міжнародна співпраця у природоохоронній сфері є надзвичайно важливою для збереження біорізноманіття […]

  • Охорона природи
  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи