Працівники науково-дослідного відділу Національного парку «Верховинський» 2 лютого 2022 року взяли участь в онлайн-семінарі «Як правильно скласти звіт з ОВД у надрокористуванні», який проводився Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України у гібридному форматі за допомогою платформи Webex.
Наприкінці року у Міндовкіллі затвердили Методичні рекомендації з підготовки звіту з оцінки впливу на довкілля у галузі добування корисних копалин: оцінка впливу на атмосферне повітря, оцінка впливу відходів. Документ розробили, щоб спростити підготовку звіту з ОВД у гірничодобувному секторі. Він містить практичні рекомендації і призначений для тих, хто проводить оцінку впливу на довкілля, розробляє звіти та всіх, хто бере участь у процедурі оцінки впливу на довкілля.
З 18 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про оцінку впливу на довкілля», який фактично скасовує дію закону України «Про екологічну експертизу» та вводить новий, більш сучасний та європейський порядок проведення оцінки впливу на довкілля. Законом визначено 2 категорії об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають ОВД. Такі суб’єкти господарювання без наявності висновку ОВД не мають права здійснювати заплановану діяльність. Крім того, об’єкти першої категорії підлягають обов’язковому розгляду щодо наявності підстав для здійснення оцінки транскордонного впливу на довкілля.
Раніше в Україні таку роль відігравала «Оцінка впливу на навколишнє середовище» (ОВНС), відповідно до законів «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про екологічну експертизу» та Державних будівельних норм України ДБН А.2.2-1-95 «Склад і зміст матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) при проектуванні і будівництві підприємств, будівель і споруд».
Методологія ОВД дістала своє визнання майже в усіх розвинених країнах. У червні в 1988 р. була введена в дію Директива ЄС № 337/85 «Оцінка впливу деяких державних і приватних проєктів господарської діяльності на навколишнє середовище». Відповідно до неї, для країн — членів ЄС обов’язковим є проведення ОВД до видачі дозволу на здійснення всіх великих проєктів, що можуть спричинити негативний вплив на навколишнє середовище.
Оцінка впливу на довкілля (ОВД) – здійснюється з урахуванням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної ємкості даної території, стану навколишнього природного середовища (у місці ПД), екологічних прогнозів та перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу шкідливих факторів та об’єктів на навколишнє природне середовище.
Проведення ОВД діяльності на довкілля сприяє ухваленню екологічно грамотного управлінського рішення про реалізацію наміченої господарської і іншої діяльності за допомогою визначення можливих несприятливих дій оцінки екологічних наслідків, обліку громадської думки, розробки заходів зі зменшення і запобігання дій.
У вигляді презентації було представлено:
– Нормативні і методичні аспекти оцінки джерел викидів в атмосферне повітря, характерних для галузі;
– Нормативні і методичні аспекти оцінки відходів у галузі для цілей ОВД.
Спільні і систематичні зусилля з поглиблення знань у сфері оцінки впливу на довкілля – це та рушійна сила, що робить ОВД дієвим інструментом у плануванні системи екологічного управління будь-якого гірничодобувного підприємства.