Прогулюючись берегом гірської річки Ви неодмінно помітите пташку яка чудернацько пірнає і виринає з під води. Ця чудернацька пташка – ПРОНУРОК, місцеві жителі – гуцули називають його «білогрудом» через характерний окрас оперення. Цей цікавий птах мешкає й на території національного природного парку «Верховинський» (зустрічається в Україні лише у Карпатському регіоні). Пронурок широко розповсюджений в Українських Карпатах, а саме підвид – пронурок середньоєвропейський (Cinclus cinclus aquaticus). До речі пронурки це єдині представники ряду горобцеподібні які вміють пірнати під воду. Ця унікальна особливість поведінки пов’язана із способом кормодобування пронурка. Птах живиться різноманітними водними комахами, їх личинками, а також дрібними водними безхребетними, яких полює у воді або під водою. Тож цього дійсно сміливого птаха, завбільшки зі шпака, можна спостерігати сидячим на каміні посеред швидкою гірської ріки, або пірнаючим і бігаючим під водою. Пронурок взагалі відрізняється від всіх наших птахів здатністю бігати під водою. При цьому «пішки» на дні водойми може подолати відстань до 20 м.
Взимку пронурків можна спостерігати біля ополонки на замерзаючих річках. Птахи пірнають з верхнього краю ополонки у воду, пропливають до нижнього краю і вилітають з води а потім знову прямують до верхнього краю. За цей час пронурок встигає схопити свою здобич – личинку бабки або волохокрильця. Якщо це не вдається з першої спроби, то птах повторює цю фізичну вправу знову і знову.
Незважаючи на відносну звичайність пронурка по карпатським річкам, його екологія та поширення в Українських Карпатах вивчені недостатньо. Досі не відомі точні дати його гніздування, кількість кладок в гніздовий сезон, віддаленість кормових стацій від гніздових ділянок тощо.
@ Фото к.б.н Височин Максим Олегович – орнітолог.