Легенда про вовче походження старовіцкого чивчинського племені гуцулів на високогірному терені Українських Карпат. Частина 1. Видатний український педагог Михайло Ломацький, протягом десяти років проводив польові природознавчі, етнографічні та фольклорні дослідження Жаб’євського регіону Гуцульських Карпат.

Автор: Я. Зеленчук, І. Зеленчук

Пропонуємо вашій увазі природознавче відтворення рідкісної гуцульської легенди про вовче походження старовіцкого чивчинського племені гуцулів, яке першим почало обживати ліси і полонини Чивчинських гір в Українських Карпатах. Дане відтворення було створено на основі вибраних літературних матеріалів повісті «Вовче плем’я», опублікованої в книзі відомого українського письменника та дослідника Гуцульщини Михайла Ломацького «Верховино, світку ти наш. Нариси з Гуцульщини».

Спочатку хочемо нагадати, що відомий український педагог Михайло Ломацький (1886-1968), разом із своєю дружиною Наталією, у 1920-х роках, протягом десяти років працювали вчителями у великому гуцульському селі Голови на Жаб’євщині. Для нас дуже важливо, що талановитий педагог Михайло Ломацький не тільки навчав грамоти гуцульських дітей Голів, але й весь час самостійно проводив польові фольклорні, етнографічні та природознавчі дослідження Жаб’євської Гуцульщини. Історично склалося так, що сім’я Михайла і Наталії Ломацьких сильно постраждала від воєнного лихоліття. Зокрема, Михайло Ломацький вимушений був емігрувати з України й решту свого життя проживати у пансіонаті в м. Мюнхені, у Німеччині. Там він продовжив свої українознавчі дослідження Гуцульщини та написав і видав більше десяти цінних книг про наш рідний край. У своїх кращих творах про самобутню Жаб’євщину, Михайло Ломацький правдиво відобразив традиційний гірський побут та гірське пастуше і лісове господарство місцевих гуцулів, що жили у високогірних селах Жаб’євщини, що розташовані на просторих теренах Чорногірського хребта та Чивчинських і Гринявських гір.

Український прозаїк Михайло Ломацький, у своїй художній повісті «Воче плем’я» наводить красиву легенду про відважних покутських поселенців Горюків, які першими осіли на найбільш віддаленому і дуже високогірному терені Чивчинських гір. Цю легенду розповів своїм гостям столітній гуцульський мудрець і ґазда Танасій Уршеґа (Танасенько) із селаЇльці. При цьому, автор у повісті майстерно використовує найбільш поширені слова тогочасної гуцульської говірки Жаб’євщини.

Новини

Всесвітній день охорони праці 2025

📍Сьогодні, 28 квітня, ми відзначаємо Всесвітній день охорони праці – день, який покликаний нагадати кожному з нас про найвищу цінність – життя і здоровʼя працівника.   📌В Україні цей день почали офіційно відзначати з 2006 року згідно з Указом Президента від 18 серпня 2006 р. №685.   📌Щорічно ми долучаємось до міжнародної тематики , ініційованої […]

  • Новини установи

🌎 День Землі!

Вперше День Землі був відзначений у 1970 році, і з того часу його проводять щороку 22 квітня. Це свято чистої Води, Землі й Повітря, яке має на меті об’єднати людей планети для захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу до екологічних проблем нашої планети. Цікавою є історія походження цього свята. Вона пов’язана з ім’ям Джона Мортона […]

  • Екоосвіта
  • Рекреація

🍀 В черговий раз до НПП «Верховинський» в рамках проєкту «Човен» БО «Фундація друзів України» на реабілітацію прибули діти загиблих або зниклих безвісти Захисників та Захисниць.

В черговий раз до НПП «Верховинський» в рамках проєкту «Човен» БО «Фундація друзів України» на реабілітацію прибули діти загиблих або зниклих безвісти Захисників та Захисниць України, а саме: 12(дванадцять) Геройчиків із Рівненщини. Спільними зусиллями ми намагалися створити для кожного з діток справжнє дитинство і юність, де б вони не тільки отримали задоволення від життя, позитивні […]

  • Екоосвіта
  • Рекреація