Частина 5. Старовіцка гуцульська легенда про те, як лая вовків вдерлася у хату Горюків, на горі Чивчин.

Автор: Я. Зеленчук, І. Зеленчук

Але за першою великою бідою, прийшло друге велике нещастя до цього чоловіка. Однієї днини, Горюк залишив свого маленького хлопчика самого у хаті, а сам пішов у ліс збирати ягоди і гриби. В той час, коли його не було дома, до самотньої хати, через погано заперті двері, вдерлася лая голодних вовків… Пізно вечором вернувси Горюк із ліса, до своєї хати, а дома нема нікого: ні його сина, ні олениці із малими, нема… Лиш виднілася, розбризкана кров, усюди по хаті. Глибокий жаль і великий біль, стиснули серце нещасного батька. У велику лють зайшов знедолений чьоловік … Тут він подумав, що лиш від голодних вовків могла загинути його єдина дитина… Боже борони від такого жахливого випадку, але дійсно голодні вовки могли розжерти нещасну дитину … Так сталося, що він знову залишився сам у хаті – ні вірної жінки, ні рідного синочька більше нема …

Дуже важко перебув він той кіжкий рік у своїй хаті на Чівчині. Нещасний чьоловік жив сам – самісінький. Він не мав нікого коло себе. По навколишніх верьхах ходив – блукав, на дику звірину полював. Але найбільшу ненависть він мав до тих захланних вовків. Не руками, а зубами душив би їх всіх!

Одного ранку, зайшов сумний Горюк, у сусідні непрохідні смерекові праліси. Аж під самий Лустун, над Чорною Рікою, він подався. Раптом глянув, а на лісовій поляні, икас дитина ходит! Гола, голісінька, єк мати її народила… Тай ни на двох ногах стоїт тота дитина. А на руках і ногах, по поляні, рачки лазаї… Ніби вона шош шукаї. Майже вовчі голоси із себе видає.

Здивований чоловік тихо підкрався до тої лісової поляни. Але загадкове, людське створіння, побачило його і зразу втекло у ліс. Сполошене дитинча спритно тікало та дивні голоси із себе видавало. Із великим трудом, зловив Горюк тоту здичавілу дитину за ногу. Перелякана дитина відчайдушно пручалася, кричала і кусалася. Схопив чоловік дику дитину на руки й придивився ще ближче… Дитина, єк дитина… Але дуже перепуджене тото людське створіння було. Ще ближче до дитини придививси… Раптом він ударив себе долонею у чоло! Та це ж його дитина! Його хлопець! Його рідний син! Видно того нещасного дня, коли голодні вовки вдерлася до його хати, то вони роздерли лиш бідну оленицю із оленятами… А його дитину, якась вовчиця, що мала своїх малих вовченят, забрала із собою, до свого леговища у густому лісі.

Перепуджена дитина безперестанно пручалася, верещєла, дряпала і кусала свого рятівника. Але зраділий Горюк не випустив її із своїх рук, а заніс у хату. Як тільки він заніс врятовану дитину до дому, то велика лая вовків знову окружила його хату. Того дня, із тяжкою бідою, прогнав він тих дивних вовків від своєї хати.

 

Новини

📌Фахівці відділу рекреації та служби державної охорони, провели комплексну експедицію на території Парку🏞

Фахівці відділу рекреації та служби державної охорони, провели комплексну експедицію на території Парку з метою обстеження туристичних маршрутів, екологічних стежок, рекреаційних місць та відзняття фото-відео з цікавими туристичними локаціями. Під час експедиції були обстежені еколого-пізнавальні туристичні маршрути: «Лостун», «Чивчин», «Монастирський» та цікаві туристичні локації: г. Чивчин, болото Висяче, Мокринів Камінь, Кляуза Лостун, Кляуза Лостунець, пол. […]

  • Рекреація
  • Мандрівникам
  • Охорона природи

🎣 27 червня – Всесвітній день рибальства 🌍

27 червня – Всесвітній день рибальства Сьогодні згадуємо чудовий день біля озера, коли ми разом з дітками вирушили на риболовлю. Сонце лагідно світило, вода блищала, а маленькі рибалки з захопленням опановували перші навички – хтось тримав вудилище вперше, а хтось уже вчив інших. Але для нас це був не просто відпочинок. Ми говорили з дітьми […]

  • Рекреація
  • Екоосвіта

Транскордонний біосферний резерват в Карпатах

Транскордонний біосферний резерват в Карпатах — це стратегічна ініціатива, яка дає рисі й ведмедеві шанс на довготривале збереження через об’єднання зусиль України та Румунії. Він створює умови для природного життя, безпечної міграції та стабільної популяції великих хижаків у одному з найбільш біорізноманітних регіонів Європи. Міжнародна співпраця у природоохоронній сфері є надзвичайно важливою для збереження біорізноманіття […]

  • Охорона природи
  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи