Нещодавно на території НПП «Верховинський» проводилися гідробіологічні дослідження річки Перкалаба, що проводили фахівці, наукові співробітники та кандидати біологічних наук Микола Причепа та Сергій Пришляк з Інституту гідробіології Національної академії наук України спільно з спеціалістами НПП «Верховинський».
В руслі річки Перкалаба, в місцях де розташовані давні гідрологічні споруди (кляузи) та місця вище та нижче течії цих споруд було досліджено біотичну структуру гідробіонтів та відібрано проби води і донних відкладів.
Гідроекологічні натурні дослідження у верхів’ях річки Черемош виконувалися в рамках програми «Механізми формування біорізноманіття риб та інших гідробіонтів в екотонних зонах річкових систем, як основа розробки наукових засад збереження аборигенної флори і фауни в умовах інтенсифікації процесу інвазій чужорідними видами».
Із відібраних проб води та донних відкладів будуть зроблені аналізи, що дадуть можливість вивчити вплив гідрологічних споруд на режим річки Перкалаба. Матеріали досліджень гідробіонтів річки Перкалаба (фітопланктон, фітобентос, вища водяна рослинність, макробезхребетні та риби) будуть аналізовані з визначенням ймовірності виникнення екологічних змін та розробці рекомендацій щодо відновлення та збереження біорізноманіття й екологічного стану і оптимізацію безпечного режиму природокористування.
Результати досліджень будуть опубліковані в наступному томі Літопису природи НПП «Верховинський» та використовуватимуться в науково-практичній діяльності установи.