Природно-ландшафтна та історико-культурна цінність гірських теренів Верховинського регіону Українських Карпат.

Автор: Я.Зеленчук І.Зеленчук

До 600-річчя першої письмової згадки про гуцульське село Жаб’є – сучасне селище Верховина.

Частина VІІ. Задача спільної пошукової роботи із науково-дослідного визначення «Семи див селища Верховина».

На завершення статті ми пропонуємо всім верховинцям, спільними зусиллями, виконати актуальну науково-дослідну роботу, тобто зробити своєрідну гуцульську інтелектуальну толоку. Творча ідея пропонованої науково-дослідної задачі полягає в тому, аби добре обдумано визначити «Сім визначних пам’яток природних ландшафтів гірських теренів селища Верховина». Друга творча ідея цілком аналогічна, нам потрібно аргументовано назвати «Сім визначних пам’яток історії і культури Гуцульщини на території селища Верховина».

На нашу думку, на території селища Верховина визначними пам’ятками природних і культурних ландшафтів, можна вважати наступні сім об’єктів і територій: гора Магора; гора Безвідна; гора Грибкова; пагорб Ґлифа; потік Жаб’євський; потік Випчі; джерело мінеральної води «Верховинська».

А до визначних пам’яток історії і культури Гуцульщини, які збереглися на території селища Верховина, варто віднести сім таких об’єктів: Верховинська церква Успіння Пресвятої Богородиці та Верховинська плебанія; Верховинське кладовище та історико-меморіальне місце, на якому стояв Вівтар спаленої Жаб’євської церкви Успіння Пресвятої Богородиці; Верховинська багатопрофільна лікарня; Верховинська школа мистецтв; Верховинський історико-краєзнавчий музей «Гуцульщина»; Верховинська асоціація приватних музеїв Гуцульщини.

Нам вселяє добру надію на позитивний результат проведення «науково-дослідної толоки» у Верховині із спільного визначення «Семи див селища Верховини», набутий досвід із збереження природних ландшафтів Гуцульського регіону Українських Карпат, розбудови музейних закладів та  підготовки і проведення культурно-масових заходів у Гуцульському регіоні України.

Завдяки злагодженої організаційної роботи досвідчених керівників державних установ та місцевого самоврядування Верховинського району, були успішно проведені визначні історико-етнографічні та культурно-мистецькі святкові дійства в Україні: «Міжнародний Гуцульський фестиваль», «Полонинське літо», «Гуцульська Коляда», «Конкурс автентичної гуцульської музики ім. Василя Грималюка (Могура)», «Конкурс автентичної гуцульської співанки ім. Марії Кречунєк (Чукутихи)», «Конкурс автентичних гуцульських данців ім. Ярослава Чуперчука (Весельчака)», «Конкурс автентичної гуцульської убирі ім. Євдокії Храпчук і Василя Сорича» та багато інших.

Ми переконані, що наша спільна робота необхідна для збереження і розвитку природно-ландшафтних та історико-культурних цінностей гірських теренів Верховинського регіону Українських Карпат.

 

Новини

Лісові мешканці

Працівники  відділу еколого-освітньої роботи   провели захід в закладі дошкільної освіти “Сонечко” в смт. Верховина. Розпочали захід з фізкультхвилинки ,дітки із задоволенням виконували різні вправи . Також ознайомились з лісовими мешканцями і їхніми домівками та правилами поведінки в лісовому середовищі. А щоб краще відчути лісову атмосферу малюки  займились ліпленням  лісових  мешканців.

  • Екоосвіта

УВАГА! ОГОЛОШЕНО ВИСОКИЙ РІВЕНЬ ПОЖЕЖНОЇ НЕБЕЗПЕКИ

У зв’язку  з високим рівнем пожежної небезпеки на території Парку посилено режим охорони території від ймовірних пожеж. Тому відповідно до розпорядження дирекції Парку працівниками  служби державної охорони проведено огляд протипожежного обладнання та стан протипожежних водойм та   позачергове навчання з використанням наявного пожежного обладнання. Метою навчань було на практиці відпрацювати тактику, щодо ліквідації надзвичайних ситуацій, пов’язаних […]

  • Охорона природи

Проведені роботи по будівництву перепадів на гірських річках.

Працівниками відділу охорони на території НПП «Верховинський» були проведені роботи по будівництву перепадів на гірських річках. Основна мета конструкцій – це захист для риб, щоб мальок форелі мав змогу рости та виводити своє потомство. Завдяки таким перепадам покращується аерація води в річках. Основними очікуваними результатами встановлення штучних перепадів є покращення екологічного стану малих річок; покращення […]

  • Охорона природи