Нещодавно на території НПП «Верховинський» працівниками науково-дослідного відділу була здійснена експедиція. Основною метою експедиції було вивчення екологічного стану, видового різноманіття орнітофауни та кажанів, а також геологічних особливостей території Парку.
Експедиція проводилася на територіях Буркутського та Чивчинського ПНДВ та проходила хребтом Гринявських гір: від полонин Масного Прислопу до Малої Дуконі, далі в урочища Мокрин, Попадінець та Чаханове. Під час експедиції використовувалися польові дослідження з використанням сучасних методів збору даних, такі як GPS-навігація, використанням мобільного додатку SMART; встановлення для збору даних спеціальних автоматичних акустичних пристроїв – баткордеру та бьордкордеру. Баткордер – це спеціальний пристрій, призначений для запису на карту пам’яті ультразвуків кажанів. Бьордкордер – це спеціальний пристрій, призначений для запису на карту пам’яті звуків (співів) птахів. Спеціалісти Парку проводили екологічний моніторинг, вивчення флори та фауни, дослідження гідрологічних та геоморфологічних характеристик території, оцінка стану лісових масивів.
Зафіксовано цвітіння тирлича ваточникового, деревію звичайного і карпатського, дзвоників карпатських, відцвітання іван-чаю на феномаршруті Чивчинського ПНДВ. За допомогою спеціальних автоматичних акустичних пристроїв, що ставилися в різних місцях, записано файли на карти пам’яті співи птахів та ультразвуки кажанів. Записи даних дозволять спеціалістам в камеральних умовах визначити приналежність кожного файлу до рівня виду птахів та кажанів. Дані спостережень зафіксовані у мобільному додатку SMART й будуть використовуватися під час камеральної обробки даних.
Особливу увагу науковців привернуло всохле дерево смереки, що мало на собі так звану «відьмову мітлу». Всихання ослабленого дерева можна пояснити конкуренцією інших дерев за світло, простір, поживні речовини тощо.
Спеціалісти провели інструктаж про пожежну техніку безпеки та про правила поведінки на території із відвідувачами. Ознайомили туристів з основними маршрутами Парку і найбільш цікавими локаціями. Встановлено, що екосистеми Парку знаходяться у стабільному стані, а загрози від наявного антропогенного впливу практично відсутні.
На маршруті учасники експедиції мали змогу побачити особин глушця, крука, тетерука, орябка, зайця, сліди вовка, козулі та інших тварин. В урочищі Попадінець виявлено унікальні геологічні формації, що представляють собою купу каменів порослих мохом із отворами, що можуть служити прихистком для звірів (лисиць) та кажанів і мають наукову та естетичну цінність.
За висновками проведеної експедиції, подорож до урочища Чаханове з полонини Масний Присліп через полонину Мала Дуконя, урочища Мокрин та Попадінець є надзвичайно корисною і цікавою, що принесла незабутні пізнавальні враження й важливі наукові дані.
Комплексна науково-дослідна експедиція на території Національного природного парку «Верховинський» підтвердила високу природоохоронну цінність території. Результати досліджень будуть використані для розробки заходів з охорони та збереження біорізноманіття території Парку.
Документальні фотографії, відеоматеріали та файли отримані з акустичних пристроїв під час експедиції, будуть використовуватися в природоохоронній, рекреаційно-туристичній, науково-дослідній роботі Парку та при написанні Літопису Природи за 2024 рік.
Автор фото: Іван Коляджин