Безпека в горах – це головне

Автор: Ю. Ватуйчак

Гори – це прекрасне місце для активного та оздоровчого відпочинку. З них відкриваються мальовничі краєвиди та неповторні ландшафти, що захоплюють дух, а прокладені екологічні  стежки та туристичні маршрути допомагають туристам безпечно мандрувати вершинами.

При цьому не варто забувати, що гори таять багато серйозних небезпек до яких потрібно бути завжди готовому. Це можуть бути складні погодні умови: затяжні дощі, буревії,  снігопади, сходження снігових лавин і селів, повінь, густі тумани, небезпека від хижих звірів,  руйнування доріг. У гори приїжджає велика кількість туристів, і багато хто одразу прагне підкорити вершини, полонини, хребти, схили.  Тому для безпечного  відпочинку у Карпатах потрібні певні знання, підготовка  та спорядження.

Щоб  туристична подорож принесла вам тільки задоволення — запам’ятайте  правила  поведінки в горах:

 1. Перед виходом на маршрут з’ясуйте, який прогноз погоди  передбачений на час вашого перебування у регіоні.
 2. Не ходіть в гори поодинці. Це досить небезпечно. Іноді шанс вижити одному в горах складає 50% на 50%. Це найголовніше правило, порушення якого щорічно обриває в Карпатах життя людей.
 3. Занотуйте собі в мобільники контактні телефони гірських пошуково-рятувальних підрозділів того району, в якому ви збираєтесь подорожувати. 4. Перед тим, як йти в гори з друзями, впевніться, що ні в кого з ваших супутників немає проблем з здоров’ям. В будь-якому випадку майте з собою медичну аптечку з найнеобхіднішими медикаментами.
 4. Якщо ви ніколи не були в горах і не можете приєднатись до досвідчених туристів — замовте собі професійного гіда, який не тільки безпечно проведе вас найцікавішими стежками, але й розповість про все, що зустрінеться на вашому шляху.
 5. Якщо ви ведете в гори дітей, особливо чужих, пам’ятайте про свою відповідальність перед їх батьками.
 6. Не поєднуйте пікніки, шашлики, випивку спиртного з гірською зоною. Краще займіться цим просто на природі в мальовничій місцевості неподалік цивілізації. Вершини відвідують тільки тверезі.
 7. Збираючись в Карпати сплануйте маршрут спочатку менш насичений високогір’ям. Підберіть його відповідно до рівня вашого досвіду та вашого туристського спорядження. Не намагайтесь обійти і побачити все зразу. У Вас все життя попереду.
 8.    Не пошкодуйте коштів на придбання GPS? компаса та топографічних карт.
 9. Ходіть туристичними стежками, не шукайте собі в нетрях зустрічі з ведмедицею, особливо коли вона з ведмежатами, уникайте зустрічі з диким кабаном та іншими хижими звірами . Не намагайтесь заходити туди, де рідко ступає нога туриста.
 10. Ніколи не намагайтесь пройти зарості жерепу (сосни альпійської) без чіткої стежки і не заглиблюйтесь в них більш ніж на 5-10 метрів.
 11. На гірських стежках уважно дивіться під ноги, особливо після дощу, щоб не наступити на хвіст гадюці, яких в Карпатах є досить багато, навіть у високогір’ї
 12. При відсутності знайомих орієнтирів, стежок і доріг виходьте до струмка – униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка – до людей. Якщо ви натрапили на лісову дорогу вона виведе вас до житла, а сліди машин до населеного пункту
 13. Не спокушайтесь можливістю покататися на сніжниках, які часто зберігаються в горах  до кінця літа, фотографуватися на сніжних карнизах і походити по сніжних мостах, що  утворюються нижче водоспадів.
 14. Не залазьте без страховки на скелі та кам’яні брили .
 15. Не влаштовуйтесь на нічліг високо в горах ( особливо на вершинах), звідки в екстреному випадку важко спуститися вниз.

Новини

Участь у засіданні приуроченому до Всесвітнього дня водно-болотних угідь

02 лютого 2023 року національний природний парк «Верховинський» взяв у форматі онлайн, організатором якого виступив Департамент природно-заповідного фонду та біорізноманіття Міндовкілля. Під час засідання було розглянуто питання збереження Рамсарських угідь в контексті російської агресії, обговорено проведення заходів з відновлення, збереження та моніторингу водно-болотних угідь міжнародного значення. Збереження водно-болотних угідь – це не тільки очищення та […]

 • Науково-дослідний відділ
 • Новини установи
 • Охорона природи
 • Рекреація

2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь

У 1971 році в Ірані, в місті Рамсар, була підписана Конвенція з водно-болотних угідь. У світі вона відома, як Рамсарська, зважаючи на назву міста де було її прийнято. Під водно-болотними угіддями розуміють річки і озера, райони боліт, драговин, торфовищ, штучні водойми та морські акваторії глибиною до шість метрів. У цей день в різних країнах світу […]

 • Екоосвіта