Частина 8. Природа і екологія високогірного терену Українських Карпат, сприяла збереженню давніх християнських звичаїв, обрядів і традицій Гуцульщини.

Автор: Я. Зеленчук, І. Зеленчук

Цікавим є опис Ст. Вінцензом активної участі Фоки Максим’юка (Шумеєвого) у довгожданному відродженні стародавнього християнського обряду «Гуцульської Коляди» у своєму рідному Жаб’євському краї. «Щоб воскресити улюблену гуцульську коляду, письменний Фока видобував, звідки міг, старі коляди і пісні. Навідувався й до старого дяка Кропивницького у Криворівні, який допомагав всім колядникам.

Старші люди вітали відроджену гуцульську коляду, зі сльозами на очах. Найбільша радість наставала тоді, коли під вікнами сільських дерев’яних хат, у світлах виднілося черлене вбрання колядників, чути було як весело зайграли скрипки і трембіти та голосно задзвенів дзвіночок керівника гуцульської коляди, якого поважно називають «Березою».  Згідно давніх вірувань гуцулів, «Береза» – це дуже витривале й живуче дерево, тобто дерево – першопроходець всіх лісів у Карпатських горах.

Під час християнського обряду колядування, колядницький «Береза», пан-господар Фока, був пишно убраний. Весь у блискучій міді, з двома пістолетами та чотирьма порохівницями. Він, то дзвенів дзвіночком, то керував плєсом, то співав коляди. Колядницький «Береза» виділяв у коляді не тільки кожну строфу, а навіть кожне слово. Вимовляв виразно і дивився в очі кожному коляднику. Колядники після кожного рядка, всі повторювали хором: «Радуйся, земле, Син Божий народився, радуйся!». Потім вони раптово зупинялися. З піснею на устах Фока розпочинав особливий гуцульський християнський обряд – колядницький данець, що називається «Плєс».

Для нас дуже важливим є філософський висновок Ст. Вінценза про велику радісність і щиру доброзичливість відродженого християнського обряду гуцульської коляди, яка є співаною молитвою до Господа Бога, що гармонізує та зцілює дух, душу і тіло людей.  

Гірські люди Чорногори здавна мудро вважають, що смуток – це поганство або навіть диявольська спокуса. Натомість рідне християнство – це радість вільна, це доброзичливість приязна. Тому тільки у наших Карпатських горах найкраще збереглися давні колядницькі співанки та плєси. Зберігся весь обряд гуцульської коляди, такий радісний, що аж до неба підскакує і тому правильно називається християнським.

Від самого початку Різдва Христового ходять горами, від хати до хати, гуцульські пастухи-колядники та промовляють: «Сонечко Святе, Лице Господнє, Ви є ґазда світовий, ватаг досконалий, а нас терпите віддавна й дальше. З темряви виведіть і захистіть нас. Слава Вам. Амінь».

Новини

Збережемо довкілля разом!🌱

Фахівцями відділів рекреації та еколого-освітньої роботи здійснено прибирання рекреаційного місця урочище «Запідок» від твердих побутових відходів та сміття. Турбуватися про природу, берегти ліс, не смітити в лісі – істини відомі змалечку. Та люди мають звичку про них забувати. Сліди перебування людини на природі видно не лише у місцях масового відпочинку, а й у самих віддалених […]

  • Екоосвіта
  • Рекреація

Екологічна акція «Очистимо наш край від використаних батарейок»🔋

Чим небезпечні і чому так важливо не викидати батарейки в смітник? Що робити ? І куди здавати та як правильно утилізувати ? Саме про це на екозаході поговорили фахівці відділу еколого-освітньої роботи з учнями 4 класу Білоберізького ліцею. Після чого заповнивши анкету для учнів в якій кожен з учасників висловив свою думку відповівши на вказані […]

  • Екоосвіта

🌎🌞 Міжнародний день Сонця щорічно святкують 3 травня

Міжнародний день Сонця щорічно святкують 3 травня. Сонце дає нам світло і тепло, яке необхідно для життя людям, рослинам і тваринам. Також потрібно зазначити, що без Сонця у нас не було б повітря і води, адже тоді повітря перетворилося б на рідкий азотний океан, води б замерзли, а суша обмерзла. Напередодні цього свята фахівці еколого-освітньої […]

  • Екоосвіта