Дослідження унікальних природних комплексів НПП «Верховинський»

Автор: Л. Мацап'як

Територія Національного природного парку «Верховинський» розташована у найвіддаленішій і важкодоступній частині Українських Карпат Чивчино-Гринявських горах, які є одними з найцікавіших у флористичному відношенні регіонів Українських Карпат. Тут зростає ціла низка дуже рідкісних видів флори, які в Україні відомі з поодиноких місцезнаходжень, або й зовсім відсутні.

Працівниками науково-дослідного відділу 1-2 липня проведено експедицію до найвіддаленіших куточків парку з метою дослідження його унікальних природних комплексів.

Спеціалісти досліджували видове біорізноманіття в урочищі Чеханове-Попадінець-Мокрин-Каменець.

Обстежено резерват рідкісної скельної рослинності площею 1.1 га – урочище Мокринів Камінь. Зазначена ділянка являє собою масивну (одну з найбільших в Чивчинських горах) вапнякову скелю, яка розташована на висоті 1400-1500 м н.р.м. і оточена смерековим лісом. З північно-східного боку скала має вигляд майже прямовисної стінки. З інших сторін схили менш стрімкі  є багато кам’янистих осипів, які вкриті лісом з вітровальними ділянками, що робить ці схили важкодоступними для досліджень. Серед раритетних представників тут зростають – елізанта Завадського (Elisanthe zawadzkii (Herbich) Klokov) – південно-східнокарпатський ендемічний вид, відомий в Україні з кількох місцезнаходжень і тільки в Чивчинських горах. Занесений до Світового та Європейського Червоних списків і Червоної книги України.

Чихавка тонколиста (Ptarmica tenuifolia (Schur) Schur) – Пд.-сх.-карпатський ендемік, у Карпатах трапляється дуже рідко. Занесений до Світового та Європейського Червоного списку  та Червоної книги України.

Смілка сумнівна Silene dubiaпівденно-східнокарпатський ендемічний вид, занесений до Європейського Червоного списку.

Низка видів в урочищі належить до числа рідкісних, реліктових та погранично-ареальних рослин Українських Карпат.

Під час експедиції зроблено картування рідкісних видів та геоботанічні описи. Для визначення координат застосовувався мобільний додаток SMART.

Зібрані дані опрацьовуються і будуть вміщені в наступному томі Літопису природи.

Новини

Заборона джипінгу на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду

Звертаємось до місцевих жителів нашого району та відвідувачів території Парку. На виконання петиції від 09.09.2022 №22/163240-еп «Про врегулювання джипінгу в Україні», проведення перегонів (джипінгу), трофі-рейдів, ралі, поїздок на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду СУВОРО ЗАБОРОНЕНО! Проїзд дозволяється у наступних випадках: ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, стихійних лих, при виконанні службових обов’язків представниками органів державної влади, а […]

  • Новини установи
  • Охорона природи

НОВИЙ ЖИТЕЛЬ НАЦІОНАЛЬНОГО ПАРКУ

Інвентаризація видів – це один із важливих напрямків експедиційної роботи науково-дослідного відділу. Розподіл рідкісних та зникаючих видів флори НПП «Верховинський» в якісному і кількісному відношенні станом на 2022 рік становить 65 видів рослин та 2 види грибів, що занесені до Червоної книги України, 3 види з Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, 7 видів з […]

  • Науково-дослідний відділ

Частина 3. Спогади про те, як на далекій Чивчинській полонині, пані Ольга Франко та її четверо дітей, випадково зустріли ведмедицю із ведмежатами.

Після оглядання навколишніх Карпатських гір, всі мандрівники, яких вела пані Ольга Франко, почали сходити вниз із Гомула, щоб плаєм зійти до Чорного Черемоша, а потім дорогою повернутися до Буркута. По дорозі вони повернули до іншої полонинської стаї, де були пастухи. Тут, у гуцульських вівчарів, пані Ольга із дітьми, уподобала і купила собі маленького волоського песика. Спочатку […]

  • Науково-дослідний відділ