Дослідження унікальних природних комплексів НПП «Верховинський»

Автор: Л. Мацап'як

Територія Національного природного парку «Верховинський» розташована у найвіддаленішій і важкодоступній частині Українських Карпат Чивчино-Гринявських горах, які є одними з найцікавіших у флористичному відношенні регіонів Українських Карпат. Тут зростає ціла низка дуже рідкісних видів флори, які в Україні відомі з поодиноких місцезнаходжень, або й зовсім відсутні.

Працівниками науково-дослідного відділу 1-2 липня проведено експедицію до найвіддаленіших куточків парку з метою дослідження його унікальних природних комплексів.

Спеціалісти досліджували видове біорізноманіття в урочищі Чеханове-Попадінець-Мокрин-Каменець.

Обстежено резерват рідкісної скельної рослинності площею 1.1 га – урочище Мокринів Камінь. Зазначена ділянка являє собою масивну (одну з найбільших в Чивчинських горах) вапнякову скелю, яка розташована на висоті 1400-1500 м н.р.м. і оточена смерековим лісом. З північно-східного боку скала має вигляд майже прямовисної стінки. З інших сторін схили менш стрімкі  є багато кам’янистих осипів, які вкриті лісом з вітровальними ділянками, що робить ці схили важкодоступними для досліджень. Серед раритетних представників тут зростають – елізанта Завадського (Elisanthe zawadzkii (Herbich) Klokov) – південно-східнокарпатський ендемічний вид, відомий в Україні з кількох місцезнаходжень і тільки в Чивчинських горах. Занесений до Світового та Європейського Червоних списків і Червоної книги України.

Чихавка тонколиста (Ptarmica tenuifolia (Schur) Schur) – Пд.-сх.-карпатський ендемік, у Карпатах трапляється дуже рідко. Занесений до Світового та Європейського Червоного списку  та Червоної книги України.

Смілка сумнівна Silene dubiaпівденно-східнокарпатський ендемічний вид, занесений до Європейського Червоного списку.

Низка видів в урочищі належить до числа рідкісних, реліктових та погранично-ареальних рослин Українських Карпат.

Під час експедиції зроблено картування рідкісних видів та геоботанічні описи. Для визначення координат застосовувався мобільний додаток SMART.

Зібрані дані опрацьовуються і будуть вміщені в наступному томі Літопису природи.

Новини

Дякуємо ЗСУ за день!

29 вересня працівниками НПП “Верховинський”, спільно з Верхньоясенівським старостинським округом та Верхньоясенівською церковною громадою висаджено алею пам’яті туї європейської за загиблими у російсько-українській війні біля Церкви Пресвятої Тройці в с. Верхній Ясенів. Пам’ятаємо! Дякуємо ЗСУ за день! Дякуємо за захист! Хай береже Вас Господь!

  • Екоосвіта
  • Науково-дослідний відділ
  • Рекреація

Що таке батарейка, і в чому її небезпека?

Саме на таку тему спеціалісти відділу еколого- освітньої роботи Парку вирішили поговорити із здобувачами освіти Криворівнянського ліцею ім. М.Грушевського. Діти отримали відповідь на питання, яка шкода від батарейок криється в самій  її будові, про шкоду батарейок для навколишнього середовища, а також про шкоду батарейок для людини. І це тільки основне. Але ми ще розповіли дітям, […]

  • Екоосвіта

«У гостях у лісовичка”

Спеціалістами відділу екологічної освіти у дошкільному навчальному закладі «Гуцулятко» с. Верхній Ясенів,  проведено навчально-розвивальний захід на тему: «У гостях у лісовичка». Великий інтерес і захоплення у дошкільнят викликав перегляд картинок із зображенням диких звірів, що водяться у нашому краї, а саме: ведмідь, вовк, лисиця, заєць, олень, козуля, куниця, видра та інші. До речі, діти приємно […]

  • Екоосвіта