Повені

В Україні серед стихійних лих повені стаються найбільш часто. Не є винятком і територія Національного природного парку Верховинський

Повені на гірських річках, на відміну від рівнинних, є особливо небезпечними, оскільки вони не заливають території, а інтенсивно руйнують берегову лінію, завдаючи шкоди інженерним гідротехнічним спорудам та господарським об’єктам. Наслідком є зруйновані мости, річкові переходи, дамби та інші об’єкти, які розташовані у безпосередній близькості до річок.

Однією з основних причин виникнення повеней вважається нерівномірний розподіл опадів протягом року, місяця і доби. Також важливу роль у формуванні повеней відіграють локальні зливові опади в басейнах невеликих річок і струмків.

    Катастрофічні повені на Верховині за останнє століття завдали величезних збитків. І навіть сучасні технології та наукові досягнення в цій галузі, на жаль, не можуть зменшити їхній негативний вплив, тому що гірські річки характеризуються великими швидкостями течії та значною витратою води під час повеней.

З метою зменшення такого впливу на господарські та житлові об’єкти доцільно ретельно планувати будівництво на заплавних та терасових ділянках річок, зберігати та відновлювати прирічкову рослинність, ліквідовувати захаращеність постійних водотоків, споруджувати берегові укріплення. І, нарешті – навчитися ефективно долати наслідки стихії як в людському, так і в технічному аспектах.