ФЕНОЛОГІЧНІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ НПП «ВЕРХОВИНСЬКИЙ»

Автор: В. Мегедин

У відповідності до Положення про національний природний парк «Верховинський» вся діяльність Парку направлена на збереження природного комплексу та дослідження природних процесів. Одним із найважливіших моніторингових досліджень являються фенологічні спостереження.

Феноло́гія (від грец. φαίνω — показую, виявляюсь і λόγος – вчення) – наука про сезонні явища в природі . Фенологія вивчає періодичні явища в живій і неживій природі, що пов’язані зі змінами пір року, а також сезонні фази розвитку рослин та сезонні особливості розвитку й активності тварин.

Метою фенологічних спостережень, які є основою наукових досліджень на природно-заповідних територіях, є виявлення впливу та взаємозалежності між сезонною ритмікою рослин та тварин, строках їх настання і причин, що визначають ці терміни.

На території НПП «Верховинський» феноспостереження проводяться працівниками науково-дослідного відділу та службою державної охорони як на фенологічних пунктах, так і на постійних маршрутах.

Постійні фенологічні пости закладаються у всіх висотно-зональних поясах. Фенопост – це ділянка певного біотопу (лісу чи луки) розміром 20х20 м., яка виділена в натурі.  На вибраній ділянці проводиться опис всієї рослинності, визначається перелік видів, за якими проводяться спостереження.

Постійні комплексні фенологічні маршрути використовуються для патрулювання та проведення лісівничих, ботанічних, зоологічних та природоохоронних спостережень і вивчення явищ природи. Вони охоплюють характерні біотопи всіх висотно-зональних поясів Парку. Для проведення досліджень в кожному ПНДВ закладені такі маршрути.

При проходженні маршруту працівником служби державної охорони проводяться спостереження за проходженням фенофаз із записом результатів у службовий щоденник. В кінці місяця ці записи переносяться у фенокарточки і здаються в науково-дослідний відділ для подальшої обробки.

Фенологічні спостереження ведуться за атмосферними, гідрологічними та іншими явищами природи. Особливу увагу за веденням спостережень приділяють рослинному (набухання бруньок, масове цвітіння, масове дозрівання плодів) і тваринному світу (гін, тік, нерест, поява потомства).

Результати фенологічних спостережень щорічно висвітлюються в розділах «Літопису природи» – «Календар природи», «Фауна і тваринний світ», «Флора і рослинність».

Новини

ЕКСПЕДИЦІЯ НА ТЕРИТОРІЇ БУРКУТСЬКОГО ТА ДОБРИНСЬКОГО ПНДВ

На території НПП «Верховинський», протягом 28-30 вересня 2022 року, була проведена комплексна експедиція. В експедиції взяли участь працівники служби державної охорони, науково-дослідного відділу та Добринського природоохоронного науково-дослідного відділення (ПНДВ). Маршрут дослідників проходив через лісовий масив Буркутського ПНДВ, від полонини Малий Присліп до урочища Альбин. В лісовому масиві спеціалісти обстежили куртини всихання ялини, описали їх, відмітили […]

  • Науково-дослідний відділ

4 жовтня – Всесвітній день тварин

Спеціалістами відділу екологічної освіти  4 жовтня, з нагоди відзначення Всесвітнього дня тварин,  у дошкільному навчальному закладі «Гуцулятко» с. Верхній Ясенів,  проведено навчально-розвивальний захід на тему: «Що ми знаємо про тварин?». Великий інтерес і захоплення у дошкільнят викликав перегляд картинок із зображенням диких звірів, що водяться у нашому краї, а саме: ведмідь, вовк, лисиця, заєць, олень, […]

  • Екоосвіта

Закладено постійну пробну площу В Буркутському ПОНДВ

  Відповідно до повідомлення про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень закладено постійну пробну площу в кварталі 2 виділі 57 Буркутського ПОНДВ . Опис ділянки на площі 2 га. Склад 10Ял. вік 79 років ,бонітет 2 ,середній діаметр 28 сантиметрів, середня висота 25 метрів, повнота 0,5 ,рельєф гірський  експозиція -Пд.Сх. 15 градусів, грунт середньостійкий, […]

  • Без категорії