ФЕНОЛОГІЧНІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ НПП «ВЕРХОВИНСЬКИЙ»

Автор: В. Мегедин

У відповідності до Положення про національний природний парк «Верховинський» вся діяльність Парку направлена на збереження природного комплексу та дослідження природних процесів. Одним із найважливіших моніторингових досліджень являються фенологічні спостереження.

Феноло́гія (від грец. φαίνω — показую, виявляюсь і λόγος – вчення) – наука про сезонні явища в природі . Фенологія вивчає періодичні явища в живій і неживій природі, що пов’язані зі змінами пір року, а також сезонні фази розвитку рослин та сезонні особливості розвитку й активності тварин.

Метою фенологічних спостережень, які є основою наукових досліджень на природно-заповідних територіях, є виявлення впливу та взаємозалежності між сезонною ритмікою рослин та тварин, строках їх настання і причин, що визначають ці терміни.

На території НПП «Верховинський» феноспостереження проводяться працівниками науково-дослідного відділу та службою державної охорони як на фенологічних пунктах, так і на постійних маршрутах.

Постійні фенологічні пости закладаються у всіх висотно-зональних поясах. Фенопост – це ділянка певного біотопу (лісу чи луки) розміром 20х20 м., яка виділена в натурі.  На вибраній ділянці проводиться опис всієї рослинності, визначається перелік видів, за якими проводяться спостереження.

Постійні комплексні фенологічні маршрути використовуються для патрулювання та проведення лісівничих, ботанічних, зоологічних та природоохоронних спостережень і вивчення явищ природи. Вони охоплюють характерні біотопи всіх висотно-зональних поясів Парку. Для проведення досліджень в кожному ПНДВ закладені такі маршрути.

При проходженні маршруту працівником служби державної охорони проводяться спостереження за проходженням фенофаз із записом результатів у службовий щоденник. В кінці місяця ці записи переносяться у фенокарточки і здаються в науково-дослідний відділ для подальшої обробки.

Фенологічні спостереження ведуться за атмосферними, гідрологічними та іншими явищами природи. Особливу увагу за веденням спостережень приділяють рослинному (набухання бруньок, масове цвітіння, масове дозрівання плодів) і тваринному світу (гін, тік, нерест, поява потомства).

Результати фенологічних спостережень щорічно висвітлюються в розділах «Літопису природи» – «Календар природи», «Фауна і тваринний світ», «Флора і рослинність».

Новини

Перелітні птахи

Працівники відділу еколого- освітньої роботи провели захід в Білоберізькому ліцею присвячений Всесвітньому дню перелітних птахів. Наше заняття – дало змогу дітям відкритися, творчо співпрацювати, креативно мислити, отримати навики плідної роботи в команді та емоційно розвантажитися. Діти вміло відгадували загадки, почули багато цікавої і корисної інформації, яка їм знадобиться для життя в гармонії з природою. Також, […]

  • Екоосвіта

Запрошуємо вас на зустріч з природою у наш Еколого – освітній візит-центр!

В своє професійне свято педагоги Джурівського ліцею, Снятинської міської ради відвідали Еколого – освітній візит-центр. Під час екскурсії наші гості поринули у дивовижний світ Національного природного парку Верховинський. Тож запрошуємо вас на зустріч з природою у наш Еколого – освітній візит-центр!

  • Екоосвіта
  • Мандрівникам
  • Новини установи
  • Рекреація

Працівники НПП Верховинський взяли участь у міжнародній науково-практичній конференції «Природоохоронні території України, сучасні виклики та перспективи розвитку»

Працівники НПП Верховинський взяли  участь у міжнародній науково-практичній конференції «Природоохоронні території України, сучасні виклики та перспективи розвитку», яка присвячена 40-річчю від дня створення Природного заповідника “Розточчя”. Конференція відбулась в режимі онлайн 4 жовтня 2024 р. Зокрема публікацію матеріалів підготували: Микола Прокопюк, фахівець з рекреації І категорії на тему: Сучасний стан флори та фауни природних екосистем, […]

  • Науково-дослідний відділ
  • Рекреація