Гори і люди Українських Карпат, що письмового увіковічнені на сторінках «Зеленої Карпатської Євангелії» від Станіслава Вінценза.

Автор: Я.Зеленчук І.Зеленчук

Про гори і людей Українських Карпат написано багато цінних наукових праць та художніх творів. Серед цих визначних творів, особливе місце займає книга видатного польського письменника і вченого Станіслава Вінценза «На високій полонині. Правда старовіку», яка у наш час відома під високоповажною метафоричною назвою «Зелена Карпатська Євангелія». Цей епічний художній твір був написаний на документальній основі, 85 років тому, в с. Бистрець, що гордо розмістилося у центрі Чорногори.

На основі цієї першоджерельної праці, ми здійснили відтворення кількох актуальних природознавчих тем, які знайомлять читачів із найціннішими перлинами природи і екології Верховинського регіону Українських Карпат.

Частина 1. Видатний польський письменник і філософ Станіслав Вінценз прославив гори і людей Українських Карпат на всю Європу.

У Карпатські гори і Гуцульський край досліджувало багато видатних письменників, митців і вчених, котрі прославили цей самобутній край незалежної України. Одним із них був видатний польського письменник і філософ Станіслав Вінценз (1888-1971). Більшість дослідників Гуцульщини і України справедливо називають Ст. Вінценза славним «Пророком з-під Чорногори». Нагадаємо читачам, що цієї осені, 30 листопада 2023 року, виповниться 135 років від дня його народження.

Ст. Вінценз народився в сім’ї польських нафтопромисловців Фелікса Вінценза і Зофії Пшибиловської, що проживала у с. Слободі Рунгурській на Коломийщині. Дитинство та юність обдарований Стас провів у Криворівні, в свого знатного дідуся Станіслава Пшибиловського і бабусі Отилії Василко. В цьому живописному карпатському селі, його вихователькою була талановита місцева гуцулка Полагна Рибенчук-Сліпенчук (із родини Тимотюкових). Першим вчителем малого Стася був відомий український педагог Лука Гарматій, який спочатку 5 років працював першим вчителем у Криворівні, а пізніше –  у Головах. Пізніше Ст. Вінценз закінчив Коломийську гімназію і столичний Віденський університет. Історичного, 1914 року, він успішно захистив докторську дисертацію із філософії. Його улюбленими  письменниками були: легендарний давньогрецький поет Гомер і батько італійської літератури Данте.

В творчій біографії Ст. Вінценза, був дуже важливий, 15 річний «Бистрецький творчий період». Тоді письменник, протягом 1926-1940 років, постійно проживав із своєю дружиною Іриною, сином Анджеєм і дочкою Барбарою, у своїй віллі в селі Бистрець, на присілку Скарби. Садиба Вінцензів знаходилась поблизу потоку Бистрець, безпосередньо на північно-східних схилах Чорногірського хребта Українських Карпат. Тут Ст. Вінценз весь час проводив надзвичайно цінні, першоджерельні польові дослідження природи Карпатських гір, старовікової пастушої культури гуцулів та міфології Гуцульщини.

Відома польська науковиця Мирослава Олдаковська-Куфльова, всебічно дослідила життя і творчість Ст. Вінценза та написала монографію: «Станіслав Вінценз: письменник, гуманіст, поборник зближення народів. Біографія». В цій ґрунтовній монографії наведено дуже цінні фактичні історичні дані про природу і культуру тогочасної Жаб’євщини та Чорногірського хребта Карпатських гір. Для нас важливо, що авторка звертає увагу на чисельні природознавчі, етнографічні і фольклорні експедиції, які безпосередньо проводив доктор філософії Ст. Вінценз, із українськими і зарубіжними дослідниками, на території Гуцульщини. В той час, гостинна Бистрецька вілла Станіслава і Ірени Вінцензів була своєрідною «Чорногірською науково-дослідною лабораторією Гуцульського регіону Карпатських гір».

 

Новини

МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ В КАРПАТСЬКОМУ БІОСФЕРНОМУ ЗАПОВІДНИКУ

Нещодавно, на базі Карпатського біосферного заповідника, до 55-річниці з моменту утворення, відбулася Міжнародна науково-практична конференція на тему: «Роль біосферних заповідників (резерватів) та інших природоохоронних територій для реалізації в Україні стратегії сталого розвитку». Конференцію відкрив та привітав її учасників Микола Рибак, директор заповідника, заслужений природоохоронець України. Також із словами вітання до колективу та учасників конференції звернулись: […]

  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи

Участь в онлайн-конференції  для туроператорів та представників туристичного бізнесу Прикарпаття.

30 листопада – Марія Бушватюк-  в.о начальника відділу рекреації взяла участь в онлайн-конференції  для туроператорів та представників туристичного бізнесу Прикарпаття. Дана конференція організована за підтримки Державного агентства розвитку туризму України з метою  підвищення туристичного потенціалу та можливостей туристичного бізнесу Івано-Франківської області.  

  • Новини установи
  • Рекреація

“У гостях у лісовичка”

В ЗДО “Червона Шапочка” для найменших відбувся цікавий захід “У гостях у лісовичка”. Захід був проведений спеціалістами відділу екоосвіти Парку. За допомогою сюжетних картинок дітки ознайомилися із лісовими мешканцями, лісовими рослинами і деревами , ягодами та грибами , а також правилами поведінки в лісовому середовищі. А щоб краще відчути лісову атмосферу малюки пройшли босоніж так […]

  • Екоосвіта