Гори і люди Українських Карпат, що письмового увіковічнені на сторінках «Зеленої Карпатської Євангелії» від Станіслава Вінценза.

Автор: Я.Зеленчук І.Зеленчук

Про гори і людей Українських Карпат написано багато цінних наукових праць та художніх творів. Серед цих визначних творів, особливе місце займає книга видатного польського письменника і вченого Станіслава Вінценза «На високій полонині. Правда старовіку», яка у наш час відома під високоповажною метафоричною назвою «Зелена Карпатська Євангелія». Цей епічний художній твір був написаний на документальній основі, 85 років тому, в с. Бистрець, що гордо розмістилося у центрі Чорногори.

На основі цієї першоджерельної праці, ми здійснили відтворення кількох актуальних природознавчих тем, які знайомлять читачів із найціннішими перлинами природи і екології Верховинського регіону Українських Карпат.

Частина 1. Видатний польський письменник і філософ Станіслав Вінценз прославив гори і людей Українських Карпат на всю Європу.

У Карпатські гори і Гуцульський край досліджувало багато видатних письменників, митців і вчених, котрі прославили цей самобутній край незалежної України. Одним із них був видатний польського письменник і філософ Станіслав Вінценз (1888-1971). Більшість дослідників Гуцульщини і України справедливо називають Ст. Вінценза славним «Пророком з-під Чорногори». Нагадаємо читачам, що цієї осені, 30 листопада 2023 року, виповниться 135 років від дня його народження.

Ст. Вінценз народився в сім’ї польських нафтопромисловців Фелікса Вінценза і Зофії Пшибиловської, що проживала у с. Слободі Рунгурській на Коломийщині. Дитинство та юність обдарований Стас провів у Криворівні, в свого знатного дідуся Станіслава Пшибиловського і бабусі Отилії Василко. В цьому живописному карпатському селі, його вихователькою була талановита місцева гуцулка Полагна Рибенчук-Сліпенчук (із родини Тимотюкових). Першим вчителем малого Стася був відомий український педагог Лука Гарматій, який спочатку 5 років працював першим вчителем у Криворівні, а пізніше –  у Головах. Пізніше Ст. Вінценз закінчив Коломийську гімназію і столичний Віденський університет. Історичного, 1914 року, він успішно захистив докторську дисертацію із філософії. Його улюбленими  письменниками були: легендарний давньогрецький поет Гомер і батько італійської літератури Данте.

В творчій біографії Ст. Вінценза, був дуже важливий, 15 річний «Бистрецький творчий період». Тоді письменник, протягом 1926-1940 років, постійно проживав із своєю дружиною Іриною, сином Анджеєм і дочкою Барбарою, у своїй віллі в селі Бистрець, на присілку Скарби. Садиба Вінцензів знаходилась поблизу потоку Бистрець, безпосередньо на північно-східних схилах Чорногірського хребта Українських Карпат. Тут Ст. Вінценз весь час проводив надзвичайно цінні, першоджерельні польові дослідження природи Карпатських гір, старовікової пастушої культури гуцулів та міфології Гуцульщини.

Відома польська науковиця Мирослава Олдаковська-Куфльова, всебічно дослідила життя і творчість Ст. Вінценза та написала монографію: «Станіслав Вінценз: письменник, гуманіст, поборник зближення народів. Біографія». В цій ґрунтовній монографії наведено дуже цінні фактичні історичні дані про природу і культуру тогочасної Жаб’євщини та Чорногірського хребта Карпатських гір. Для нас важливо, що авторка звертає увагу на чисельні природознавчі, етнографічні і фольклорні експедиції, які безпосередньо проводив доктор філософії Ст. Вінценз, із українськими і зарубіжними дослідниками, на території Гуцульщини. В той час, гостинна Бистрецька вілла Станіслава і Ірени Вінцензів була своєрідною «Чорногірською науково-дослідною лабораторією Гуцульського регіону Карпатських гір».

 

Новини

Відбулось чергове засідання Науково-технічної ради та робоча зустріч із зацікавленими сторонами та громадськістю щодо розробки Проєкту організації території НПП «Верховинський»

8 липня 2024 року в адміністрації Національного природного парку «Верховинський» відбулось чергове засідання Науково-технічної ради, а також п’ята робоча зустріч із зацікавленими сторонами та громадськістю щодо розробки Проєкту організації території НПП «Верховинський» організованої в рамках проєкту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» за ініціативи Франкфуртського зоологічного товариства в Україні (FZS/Ukmraine). Метою даних засідань було представлення, обговорення […]

  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи

День працівника природно-заповідної справи святкуємо з найменшими

Щорічно 7 липня в Україні своє професійне свято відзначають працівники природно-заповідної справи. З нагоди свята фахівці відділів рекреації та еколого-освітньої роботи провели тематичний захід в закладі дошкільної освіти «Сонечко» в смт. Верховина. А щоб  зацікавити маленьких слухачів звичайно ж з ними потрібно погратися. І спільно ми погралися в ігри, в ході яких дітки довідалися: про […]

  • Екоосвіта

Робота СДО на території  Парку

Працівниками СДО проведено рейдову перевірку по території Парку щодо недопущення правопорушень природоохоронного режиму, запобіганню випадків пожеж під час пожежонебезпечного періоду та випадків браконьєрства, також особливу увагу було звернено на появу ознак погіршення стану лісових насаджень по території парку,  появи шкідників. Під час рейду використовується додаток Smart встановлений на смартфонах, що дозволяє проаналізувати роботу служби державної охорони. Дослідження […]

  • Охорона природи