Гуцульська легенда про священний «Пуп Землі» на плоскогір’ї Палениця в Чивчинських горах Частина 1. Осінні «Весілля оленів» на плоскогір’ї Палениця.

Автор: Я. Зеленчук, І. Зеленчук

На початку цього художнього твору подано гуцульську легенду про щорічні осінні гони оленів благородних, так звані «Весілля оленів» на плоскогір’ї Палениця. Згідно цієї легенди, кожної осені, від великої плодовитості, яка буйно вивільняється з живих тіл оленів (гуцульською говіркою – «товару»), на полонинських просторах Чивчинських гір, несподівано виростає величавий ліс рогів. Він пливе поміж хмар, високими і просторими полонинами. Це не споконвічний кедровий чи смерековий праліс, а ліс із рогів-корон й рогів-свічників, що їх несуть почети королівських оленів, які зібралися тут із навколишніх смерекових пралісів.

Спочатку вони йдуть урочисто, а потім рухаються у танцювальних підскоках і перегонах. Під час змагального бою благородних оленів (гуцульською говіркою – «биків»), їх роги, немов списи, колються, тріщать і ламаються. Тоді переможений олень-противник стрімко падає з-під хмар до гірської безодні. Коли ніч вкриє полонини Чивчина, весільні зустрічі оленів із оленицями стають вже ніжніші, бо досягається ціль гону стада. Тужливі голоси оленів, розриваючи тишу, трембітають по смерекових пралісових пущах з ночі в ніч. Благородні олені, зазвичай самотні, тільки раз на рік збираються вони на улюбленій Палениці, для осіннього гону, в красиві «весільні» групи.

 Текст: Іван Зеленчук, Ярослав Зеленчук, Національний природний парк «Верховинський».

Фотоілюстрації: Ярослав Зеленчук, Іван Коляджин, Національний природний парк «Верховинський».

Новини

Участь у засіданні приуроченому до Всесвітнього дня водно-болотних угідь

02 лютого 2023 року національний природний парк «Верховинський» взяв у форматі онлайн, організатором якого виступив Департамент природно-заповідного фонду та біорізноманіття Міндовкілля. Під час засідання було розглянуто питання збереження Рамсарських угідь в контексті російської агресії, обговорено проведення заходів з відновлення, збереження та моніторингу водно-болотних угідь міжнародного значення. Збереження водно-болотних угідь – це не тільки очищення та […]

  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи
  • Охорона природи
  • Рекреація

2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь

У 1971 році в Ірані, в місті Рамсар, була підписана Конвенція з водно-болотних угідь. У світі вона відома, як Рамсарська, зважаючи на назву міста де було її прийнято. Під водно-болотними угіддями розуміють річки і озера, райони боліт, драговин, торфовищ, штучні водойми та морські акваторії глибиною до шість метрів. У цей день в різних країнах світу […]

  • Екоосвіта