Гуцульська легенда про священний «Пуп Землі» на плоскогір’ї Палениця в Чивчинських горах Висновки. Нам варто уважно «дивитися і бачити та слухати і чути» свою рідну Верховину, свої рідні Гуцульські Карпати.

Автор: Я. Зеленчук, І. Зеленчук

За дослідженнями Станіслава Вінценза, який протягом 1925-1940 років, постійно проживав і писав свій знаменитий твір «На високій полонині», у чорногірському селі Бистрець на Жаб’євщині, наші далекі предки щиро любили свою рідну Гуцульщину. Він мудро закликає нас дивитися і бачити та слухати і чути прекрасні ліси, полонини й ріки Гуцульських Карпат.

«Відкрий свої очі, сліпото, бо весь час у твоїх очах зеленіє,

Твоя Верховина, одвічний пам’ятник і свідчення землі!

Прокинься і слухай, глухото, бо Палениця шумить все,

В Пупку Землі, що й досі живить джерела Черемоша!»

                                                          Станіслав Вінценз

Наведена природознавча реконструкція гуцульської легенди про священний «Пуп Землі» на плоскогір’ю Палениця, була створена на основі документальних матеріалів, записаних в другій книзі тетралогії Станіслава Вінценза «На високій полонині. – Книга 2. Нові часи (Чвари)».

На завершення зробимо один важливий висновок. Виходячи із світоглядного поєднання давніх дохристиянських вірувань та наступної глибокої християнської віри в Ісуса Христа, досвідчені гуцули-пастухи давньої Жаб’євщини, вірили що кожен край має свій рідний «Пуп Землі». Тому вони створили красиву легенду про те, що простора Палениця є священним «Пупом Землі» для всієї Гуцульщини. Іншими словами, довели, що плоскогір’я Палениця являється екологічно благодатним місцем в Українських Карпатах. Таким чином, ми маємо вагомі підстави твердити, що у Чивчинських горах, просторе плоскогір’я Палениця, справді є визначною природно-екологічно та історико-культурною цінністю терену Чивчино-Гринявського регіону Українських Карпат.

 

Фотоілюстрації: Ярослав Зеленчук, Іван Коляджин, Національний природний парк «Верховинський».

Новини

Зимовий облік фауни

З метою встановлення місць перебування диких тварин, їх територіального розміщення та чисельності  на території НПП «Верховинський», працівниками служби державної охорони  проводиться щорічний облік фонових видів тварин по першому постійному снігу. Облік здійснюється у всіх природоохоронних науково дослідних відділеннях одночасно в один день, при випаданні першого снігу. Такий метод дозволяє одержувати більш вірні дані з обліку […]

  • Охорона природи

Природознавчі описи давніх смерекових пралісів Гринявських гір.

Природно-заповідна територія Національного природного парку «Верховинський» знаходиться у високогір’ї Чивчино-Гринявських гір, в найбільш віддаленій та важкодоступній, південній частині Верховинщини. Наша установа займається охороною, відтворенням та рекреаційним використанням основних лісових природних комплексів і об’єктів на своєму терені. На більшості території Парку ростуть хвойні ліси із малою домішкою листяних дерев, основу яких становлять дерева загальновідомої ялини європейської […]

  • Науково-дослідний відділ