Гуцульська легенда про священний «Пуп Землі» на плоскогір’ї Палениця в Чивчинських горах Висновки. Нам варто уважно «дивитися і бачити та слухати і чути» свою рідну Верховину, свої рідні Гуцульські Карпати.

Автор: Я. Зеленчук, І. Зеленчук

За дослідженнями Станіслава Вінценза, який протягом 1925-1940 років, постійно проживав і писав свій знаменитий твір «На високій полонині», у чорногірському селі Бистрець на Жаб’євщині, наші далекі предки щиро любили свою рідну Гуцульщину. Він мудро закликає нас дивитися і бачити та слухати і чути прекрасні ліси, полонини й ріки Гуцульських Карпат.

«Відкрий свої очі, сліпото, бо весь час у твоїх очах зеленіє,

Твоя Верховина, одвічний пам’ятник і свідчення землі!

Прокинься і слухай, глухото, бо Палениця шумить все,

В Пупку Землі, що й досі живить джерела Черемоша!»

                                                          Станіслав Вінценз

Наведена природознавча реконструкція гуцульської легенди про священний «Пуп Землі» на плоскогір’ю Палениця, була створена на основі документальних матеріалів, записаних в другій книзі тетралогії Станіслава Вінценза «На високій полонині. – Книга 2. Нові часи (Чвари)».

На завершення зробимо один важливий висновок. Виходячи із світоглядного поєднання давніх дохристиянських вірувань та наступної глибокої християнської віри в Ісуса Христа, досвідчені гуцули-пастухи давньої Жаб’євщини, вірили що кожен край має свій рідний «Пуп Землі». Тому вони створили красиву легенду про те, що простора Палениця є священним «Пупом Землі» для всієї Гуцульщини. Іншими словами, довели, що плоскогір’я Палениця являється екологічно благодатним місцем в Українських Карпатах. Таким чином, ми маємо вагомі підстави твердити, що у Чивчинських горах, просторе плоскогір’я Палениця, справді є визначною природно-екологічно та історико-культурною цінністю терену Чивчино-Гринявського регіону Українських Карпат.

 

Фотоілюстрації: Ярослав Зеленчук, Іван Коляджин, Національний природний парк «Верховинський».

Новини

Проведено планову рейдову перевірку

Працівниками служби державної охорони провели планову рейдову перевірку по дотриманню та недопущенню випадків порушень природоохоронного законодавства, також з настанням періоду токування глухаря проведено огляд місць їх токування  на токовищах у межах території Парку. Саме в цей період, що триває близько двох тижнів, токовища буквально киплять і на них розгортаються всі основні події, що забезпечують появу […]

  • Охорона природи

Огляд та прибирання рекреаційного місця в урочищі Млинський.

Працівниками НПП «Верховинський» здійснено огляд та прибирання рекреаційного місця в урочищі Млинський. Дане рекреаційне місце завжди популярне серед жителів нашого регіону та туристів, які зупиняються щоб попити чистої джерельної води і насолодитися навколишньою природою. Прибрано сміття біля джерела та альтанки для комфортного відпочинку подорожуючих.

  • Без категорії

Візит студентської молоді Верховинського коледжу туризму і готельного господарства Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Національний природний парк “Верховинський” відвідали викладачі та студентська молодь Верховинського коледжу туризму і готельного господарства. Метою зустрічі було висвітлення діяльності Парку та важливості його функціонування на території Чивчино-Гринявських гір. Зі вступним словом виступив директор Парку – Михайло Нечай. Про діяльність, досягнення та перспективи розповіла Марія Бушватюк – в.о начальника відділу рекреації. За допомогою презентаційного матеріалу […]

  • Рекреація