Легенда про вовче походження старовіцкого чивчинського племені гуцулів на високогірному терені Українських Карпат. Частина 1. Видатний український педагог Михайло Ломацький, протягом десяти років проводив польові природознавчі, етнографічні та фольклорні дослідження Жаб’євського регіону Гуцульських Карпат.

Автор: Я. Зеленчук, І. Зеленчук

Пропонуємо вашій увазі природознавче відтворення рідкісної гуцульської легенди про вовче походження старовіцкого чивчинського племені гуцулів, яке першим почало обживати ліси і полонини Чивчинських гір в Українських Карпатах. Дане відтворення було створено на основі вибраних літературних матеріалів повісті «Вовче плем’я», опублікованої в книзі відомого українського письменника та дослідника Гуцульщини Михайла Ломацького «Верховино, світку ти наш. Нариси з Гуцульщини».

Спочатку хочемо нагадати, що відомий український педагог Михайло Ломацький (1886-1968), разом із своєю дружиною Наталією, у 1920-х роках, протягом десяти років працювали вчителями у великому гуцульському селі Голови на Жаб’євщині. Для нас дуже важливо, що талановитий педагог Михайло Ломацький не тільки навчав грамоти гуцульських дітей Голів, але й весь час самостійно проводив польові фольклорні, етнографічні та природознавчі дослідження Жаб’євської Гуцульщини. Історично склалося так, що сім’я Михайла і Наталії Ломацьких сильно постраждала від воєнного лихоліття. Зокрема, Михайло Ломацький вимушений був емігрувати з України й решту свого життя проживати у пансіонаті в м. Мюнхені, у Німеччині. Там він продовжив свої українознавчі дослідження Гуцульщини та написав і видав більше десяти цінних книг про наш рідний край. У своїх кращих творах про самобутню Жаб’євщину, Михайло Ломацький правдиво відобразив традиційний гірський побут та гірське пастуше і лісове господарство місцевих гуцулів, що жили у високогірних селах Жаб’євщини, що розташовані на просторих теренах Чорногірського хребта та Чивчинських і Гринявських гір.

Український прозаїк Михайло Ломацький, у своїй художній повісті «Воче плем’я» наводить красиву легенду про відважних покутських поселенців Горюків, які першими осіли на найбільш віддаленому і дуже високогірному терені Чивчинських гір. Цю легенду розповів своїм гостям столітній гуцульський мудрець і ґазда Танасій Уршеґа (Танасенько) із селаЇльці. При цьому, автор у повісті майстерно використовує найбільш поширені слова тогочасної гуцульської говірки Жаб’євщини.

Новини

Проведено планову рейдову перевірку

Працівниками служби державної охорони провели планову рейдову перевірку по дотриманню та недопущенню випадків порушень природоохоронного законодавства, також з настанням періоду токування глухаря проведено огляд місць їх токування  на токовищах у межах території Парку. Саме в цей період, що триває близько двох тижнів, токовища буквально киплять і на них розгортаються всі основні події, що забезпечують появу […]

  • Охорона природи

Огляд та прибирання рекреаційного місця в урочищі Млинський.

Працівниками НПП «Верховинський» здійснено огляд та прибирання рекреаційного місця в урочищі Млинський. Дане рекреаційне місце завжди популярне серед жителів нашого регіону та туристів, які зупиняються щоб попити чистої джерельної води і насолодитися навколишньою природою. Прибрано сміття біля джерела та альтанки для комфортного відпочинку подорожуючих.

  • Без категорії

Візит студентської молоді Верховинського коледжу туризму і готельного господарства Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Національний природний парк “Верховинський” відвідали викладачі та студентська молодь Верховинського коледжу туризму і готельного господарства. Метою зустрічі було висвітлення діяльності Парку та важливості його функціонування на території Чивчино-Гринявських гір. Зі вступним словом виступив директор Парку – Михайло Нечай. Про діяльність, досягнення та перспективи розповіла Марія Бушватюк – в.о начальника відділу рекреації. За допомогою презентаційного матеріалу […]

  • Рекреація