Осінні «Весілля пстругів» у високогірних річках і потоках Чивчино-Гринявських гір.

Автор: І. Зеленчук, І. Коляджин

Давні гуцули Карпатського краю створили красиві природознавчі легенди про  осінній нерест струмкових форелей, так звані «Весілля пстругів» (гуцульською говіркою струмкові форелі – «пструги»). Вони щоосені нерестяться («труться») на водних плесах високогірних річок і потоків Чивчино-Гринявських гір. Видатний дослідник Гуцульщини, Станіслав Вінценз, записав від гуцулів легенду про осінні «Весілля пстругів». Він пише, що струмкові форелі живуть самотньо. Кожна окрема форель живе в місці свого полювання, на пристойній віддалі одна від іншої. Тільки восени, під час життєдайної мандрівки на нерестилища, до витоків водних джерел, вони скупчуються у великі «весільні» групи, які нестримно набуваються, танцюють і шаленіють.

Коли приходить їхня «весільна» пора осіннього нересту, у світлі сонця, а ще частіше, при місячній повні, струмкові форелі завжди пливуть проти течії, до витоків навколишніх гірських рік, річок і потоків. Вони настирливо пробираються вгору, бистрими гірськими ріками і потоками, для усамітнених «весільних» зустрічей.

Туди захоплено пливуть стрункі риби-панянки, з привабливими голівками, оточеними перистими чуйниками. Вони приодягнуті в сріблясту луску на шовковій підкладці, мають оксамитні, золотаво-притінені станики, що облягають дрібні груди. Всі риби-панянки, набухлі від ікри, із красивими шиями, радісно тремтять у «весільному танці».

А слідом за ними, уперто пливуть численні панцерно-сріблясті риби-паничі. Вони пливуть у розміреному пориві, але в непоступливій боротьбі поміж собою. Задля осіннього нересту – великих риб’ячих «весіль» і веселих розваг, всі «пструги» продираються ще далі, до скритих, під вершинами Чивчино-Гринявських гір, таємничих сховищ підземних вод. А звідти повертаються вниз, від Паленицького водорозділу, звідки розходяться витоки (гуцульською говіркою  – «голови») чотирьох річок, на всі чотири сторони світу.

Новини

Дякуємо ЗСУ за день!

29 вересня працівниками НПП “Верховинський”, спільно з Верхньоясенівським старостинським округом та Верхньоясенівською церковною громадою висаджено алею пам’яті туї європейської за загиблими у російсько-українській війні біля Церкви Пресвятої Тройці в с. Верхній Ясенів. Пам’ятаємо! Дякуємо ЗСУ за день! Дякуємо за захист! Хай береже Вас Господь!

  • Екоосвіта
  • Науково-дослідний відділ
  • Рекреація

Що таке батарейка, і в чому її небезпека?

Саме на таку тему спеціалісти відділу еколого- освітньої роботи Парку вирішили поговорити із здобувачами освіти Криворівнянського ліцею ім. М.Грушевського. Діти отримали відповідь на питання, яка шкода від батарейок криється в самій  її будові, про шкоду батарейок для навколишнього середовища, а також про шкоду батарейок для людини. І це тільки основне. Але ми ще розповіли дітям, […]

  • Екоосвіта

«У гостях у лісовичка”

Спеціалістами відділу екологічної освіти у дошкільному навчальному закладі «Гуцулятко» с. Верхній Ясенів,  проведено навчально-розвивальний захід на тему: «У гостях у лісовичка». Великий інтерес і захоплення у дошкільнят викликав перегляд картинок із зображенням диких звірів, що водяться у нашому краї, а саме: ведмідь, вовк, лисиця, заєць, олень, козуля, куниця, видра та інші. До речі, діти приємно […]

  • Екоосвіта