Перш чим зробити – подумайте

Автор: Ю. Ватуйчак

Восени кожний добрий господар завжди піклується про чистоту власного обійстя, не забуваючи звичайно присадибну ділянку, городи  та канави вздовж доріг.  Зібране листя залишки трави  і сухе листя стараються спалити не думаючи про наслідки. Спалювання листя та трави стало настільки звичним, що на шкоду, яка завдається довкіллю життю і здоров’ю людей ніхто не звертає уваги.

Під час згоряння однієї  тонни рослинних залишків у повітря викладається майже 9 кг мікрочастинок диму. До їхнього складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали та інші канцерогенні сполуки. Крім того, з димом у повітря потрапляють діоксини – шкідливі для людини речовини. Додаткова проблема в тому, що з листям часто горить і безліч усякого сміття, а це істотно підсилює  забруднення  атмосфери. Так, наприклад, при згорянні поліетиленового пакету в повітря потрапляють десятки хімічних сполук, більшість з них отруйні для людини.

В місцях спалювання, на  природних ділянках, вогонь знищує насіння коріння рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів. При спалюванні трави на присадибних ділянках, сінокосах, виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки. Таким чином існує загроза виникнення лісових пожеж і загоряння житлових будинків. Часто пора випалювання сухих трав випадає на період розмноження диких птахів та інших живих організмів. Після спалювання середовища розмноження та існування , птахи надовго покидають цю місцевість.

Окрім безпосередньої загрози для здоров’я людини, спалювання листя і сухої трави призводить до руйнування  ґрунтового шару, адже вигорають рослинні залишки та гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. За нормальних умов, коли листя перегниває, речовини необхідні для розвитку рослин повертаються в ґрунт. Більше того, щорічне спалювання листя спричинює виснаження ґрунту та  зменшення врожайності .

Єдиний спосіб знизити кількість трав’яних пожеж і зменшити збитки від них – це проведення екологічної освіти серед шкільної молоді, власників сільських господарств та лісогосподарських організацій, з метою відмови від свідомого випалювання сухої рослинності. З огляду на вище викладене людям слід замислитися, чи варто тепер випалювати суху траву, бур’ян, листя, перетворюючи родючі землі навколо нас на попелище, тим самим негативно впливаючи на навколишнє середовище. Наукові  співробітники рекомендують складувати листя і суху траву у відповідних місцях, а після перегнивання використовувати як добриво для земельних ділянок.

На основі безперечного чинника широкого спектру негативних наслідків підпалів, а особливо небезпеки для здоров’я та життя людей, спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків, без дозволу відповідних органів заборонене законодавством України.

Новини

Сприяння розвитку науки в регіоні

За сприянням дирекції НПП «Веховинський» Михайла Нечая в рамках «Проекту організації території НПП «Верховинський» 11-12 травня відбулася чергова робоча зустріч між працівниками Парку, начальниці наукового відділу Людмили Мацап’як та молодшої наукової співробітниці Алли Зітенюк, та мали змогу попрацювати з  високваліфікованими провідними науковцями, зокрема отримати дорогоцінний досвід у сфері ботаніки, від член-кореспондента НАН України, доктора біологічних […]

  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи

ОБЕРЕЖНО – ЗМІЇ!

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД УКУСІВ ЗМІЙ: ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ Одягайтесь відповідно Якщо ви вирушаєте в місцевість, де потенційно можуть бути плазуни, вдягайте одяг, що захистить від укусів. Це повинні бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани потрібно заправити в черевики. Перевіряйте місце привалу Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду дерева – будь […]

  • Без категорії