Природно-ландшафтна та історико-культурна цінність гірських теренів Верховинського регіону Українських Карпат.

Автор: Я.Зеленчук І.Зеленчук

До 600-річчя першої письмової згадки про гуцульське село Жаб’є – сучасне селище Верховина.

         Частина VІ. Актуальні проблеми збережених та втрачених визначних пам’яток й меморіальних місць селища Верховина.

На завершення додамо, що до Другої світової війни, на території Жаб’євщини були справді визначні пам’ятки історії і культури Гуцульщини: Жаб’євська церква Успіння Пресвятої Богородиці, Гуцульський театр у Жаб’ю, Рільнича школа у Жаб’ю, Хата-гражда Петра Юрука (Буліґи), Гуцульський музей у Жаб’ю-Їльцях, Асторномічна обсерваторія на горі Піп Іван та багато інших споруд. Але історично склалося так, що тільки кілька цінних давніх будівель збереглися до наших днів. Варто додати, що у найбільших етнографічних музеях України і Європи експонується багато цінних етномистецьких виробів талановитих митців із Жаб’євської  Гуцульщини.

За результатами історико-етнографічних польових досліджень населених пунктів Верховинського району, проведених нами особисто, можна переконливо твердити, що він нараховує велику кількість визначних пам’яток природних ландшафтів та історії і культури Верховинської Гуцульщини, серед всіх гірських районів Українських Карпат.

Саме Верховинщина найкраще зберегла стародавні скарби Гуцульщини, які є безцінним надбанням матеріальної і духовної культури незалежної України.  За результатами наших попередніх наукових досліджень, кожен населений пункт на Верховинщини має свої специфічні природно-ландшафтні й історично-культурні особливості та зберігає дуже цінні об’єкти і місця. Виходячи із наявності великої кількості цінних об’єктів і місць високогірної природи і екології Гуцульських Карпат та цінної спадщини етнічної історії і культури Гуцульщини, історична Постанова  Верховної Ради України, 17 липня 2020 року, про збереження Верховинського району, Івано-Франківської обл., стало важливим державотворчим кроком незалежної України.

Ми маємо надію, що тільки спільними державотворчими зусиллями органів місцевого самоврядування, виконавчої влади, науковців, природоохоронців, освітян, працівників культури, засобів масової інформації та краєзнавців Верховинщини, вдасться практично втілити в життя актуальний науково-прикладний проект: «Збереження і розвиток визначних пам’яток природних ландшафтів та історії і культури Верховинщини в Гуцульських Карпатах».

Новини

Обстеження рекреаційних об’єктів для короткострокового відпочинку та стану маркування еколого-пізнавального туристичного маршруту «Чемірне».

Працівники відділу рекреації спільно з працівниками Прикордонного ПНДВ здійснили експедицію на територію Парку з метою обстеження рекреаційних об’єктів для короткострокового відпочинку та стану маркування еколого-пізнавального туристичного маршруту «Чемірне». Подорожуючи даним маршрутом можна помилуватися Чивчино – Гринявським хребтом з найвищою точкою парку горою Чивчин, Мармароським масивом та річкою Чорний Черемош. Детальніше за посиланням: https://verkhovynskyi-park.in.ua/route/ekoloho-piznavalnyy-turystychnyy-marshrut-chemirne Загальна протяжність […]

  • Рекреація

Тренінг для природоохоронних установ «Екологічний та кліматичний вимір вступу України в ЄС»

Працівники науково-дослідного відділу НПП Верховинський» Людмила Мацап’як та Алла Зітенюк взяли участь у тренінгу для природоохоронних установ «Екологічний та кліматичний вимір вступу України в ЄС» який відбувся 16-17 жовтня у місті Львові за підтримки Міжнародного фонду відродження у рамках проєкту «На шляху до членства в ЄС: адвокація екологічних і кліматичних питань», що реалізується Ресурсно-аналітичним центром […]

  • Науково-дослідний відділ