Природно-ландшафтна та історико-культурна цінність гірських теренів Верховинського регіону Українських Карпат.

Автор: Я.Зеленчук І.Зеленчук

До 600-річчя першої письмової згадки про гуцульське село Жаб’є – сучасне селище Верховина.

         Частина VІ. Актуальні проблеми збережених та втрачених визначних пам’яток й меморіальних місць селища Верховина.

На завершення додамо, що до Другої світової війни, на території Жаб’євщини були справді визначні пам’ятки історії і культури Гуцульщини: Жаб’євська церква Успіння Пресвятої Богородиці, Гуцульський театр у Жаб’ю, Рільнича школа у Жаб’ю, Хата-гражда Петра Юрука (Буліґи), Гуцульський музей у Жаб’ю-Їльцях, Асторномічна обсерваторія на горі Піп Іван та багато інших споруд. Але історично склалося так, що тільки кілька цінних давніх будівель збереглися до наших днів. Варто додати, що у найбільших етнографічних музеях України і Європи експонується багато цінних етномистецьких виробів талановитих митців із Жаб’євської  Гуцульщини.

За результатами історико-етнографічних польових досліджень населених пунктів Верховинського району, проведених нами особисто, можна переконливо твердити, що він нараховує велику кількість визначних пам’яток природних ландшафтів та історії і культури Верховинської Гуцульщини, серед всіх гірських районів Українських Карпат.

Саме Верховинщина найкраще зберегла стародавні скарби Гуцульщини, які є безцінним надбанням матеріальної і духовної культури незалежної України.  За результатами наших попередніх наукових досліджень, кожен населений пункт на Верховинщини має свої специфічні природно-ландшафтні й історично-культурні особливості та зберігає дуже цінні об’єкти і місця. Виходячи із наявності великої кількості цінних об’єктів і місць високогірної природи і екології Гуцульських Карпат та цінної спадщини етнічної історії і культури Гуцульщини, історична Постанова  Верховної Ради України, 17 липня 2020 року, про збереження Верховинського району, Івано-Франківської обл., стало важливим державотворчим кроком незалежної України.

Ми маємо надію, що тільки спільними державотворчими зусиллями органів місцевого самоврядування, виконавчої влади, науковців, природоохоронців, освітян, працівників культури, засобів масової інформації та краєзнавців Верховинщини, вдасться практично втілити в життя актуальний науково-прикладний проект: «Збереження і розвиток визначних пам’яток природних ландшафтів та історії і культури Верховинщини в Гуцульських Карпатах».

Новини

Відбулось чергове засідання Науково-технічної ради та робоча зустріч із зацікавленими сторонами та громадськістю щодо розробки Проєкту організації території НПП «Верховинський»

8 липня 2024 року в адміністрації Національного природного парку «Верховинський» відбулось чергове засідання Науково-технічної ради, а також п’ята робоча зустріч із зацікавленими сторонами та громадськістю щодо розробки Проєкту організації території НПП «Верховинський» організованої в рамках проєкту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» за ініціативи Франкфуртського зоологічного товариства в Україні (FZS/Ukmraine). Метою даних засідань було представлення, обговорення […]

  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи

День працівника природно-заповідної справи святкуємо з найменшими

Щорічно 7 липня в Україні своє професійне свято відзначають працівники природно-заповідної справи. З нагоди свята фахівці відділів рекреації та еколого-освітньої роботи провели тематичний захід в закладі дошкільної освіти «Сонечко» в смт. Верховина. А щоб  зацікавити маленьких слухачів звичайно ж з ними потрібно погратися. І спільно ми погралися в ігри, в ході яких дітки довідалися: про […]

  • Екоосвіта

Робота СДО на території  Парку

Працівниками СДО проведено рейдову перевірку по території Парку щодо недопущення правопорушень природоохоронного режиму, запобіганню випадків пожеж під час пожежонебезпечного періоду та випадків браконьєрства, також особливу увагу було звернено на появу ознак погіршення стану лісових насаджень по території парку,  появи шкідників. Під час рейду використовується додаток Smart встановлений на смартфонах, що дозволяє проаналізувати роботу служби державної охорони. Дослідження […]

  • Охорона природи