Природно-ландшафтна та історико-культурна цінність гірських теренів Верховинського регіону Українських Карпат.

Автор: Я.Зеленчук І.Зеленчук

До 600-річчя першої письмової згадки про гуцульське село Жаб’є – сучасне селище Верховина.

         Частина І. Ідея науково-дослідного проекту «Збереження і розвиток визначних пам’яток природних ландшафтів та історії і культури Верховинщини в Українських Карпатах».

Гуцульський історико-етнографічний регіон України займає особливе місце в науково-практичних розробках сучасних проектів соціально-економічного та культурно-мистецького розвитку гірської та високогірної території Українських Карпат. В цьому зв’язку, важливим аспектом сприяння відродженню та розвитку Гуцульського регіону України є наукова розробка і практичне втілення важливої  ідеї та прикладного проекту збереження і сталого розвитку Верховинського району в незалежній Україні.

На Верховинщині розташовані багато цінних високогірних природо –  заповідних територій Чорногірського гірського масиву і Чивчино-Гринявських гір в Українських Карпатах, які підпорядковані Карпатському національному природному парку та Національному природному парку «Верховинський».

Велику природну й історичну цінність мають терени селища Верховина, як діючого адміністративно-територіального центру сучасного Верховинського району, Івано-Франківської обл. та самобутнього історико-етнографічного ядра Гуцульського регіону України.

Одним із практичних прикладів наукової розробки концепції збереження та збалансованого розвитку Верховинського гірського району в Українських Карпатах, в умовах нового адміністративно-територіального устрою України, може бути прикладний проект: «Збереження і розвиток визначних пам’яток природних ландшафтів та історії і культури Верховинщини в Українських Карпатах». Він безпосередньо стосується перспектив сталого соціально-економічного розвитку території Верховинського району Івано-Франківської області. Даний проект розроблюється спільними зусиллями працівників Національного природного парку «Верховинський», Відділу освіти Верховинської територіальної громади та активістами ГО «Верховинського центру дослідження і розвитку Гуцульщини».

Ярослав Зеленчук, Іван Зеленчук, Національний природний парк «Верховинський».

 

 

Новини

Відбулось чергове засідання Науково-технічної ради та робоча зустріч із зацікавленими сторонами та громадськістю щодо розробки Проєкту організації території НПП «Верховинський»

8 липня 2024 року в адміністрації Національного природного парку «Верховинський» відбулось чергове засідання Науково-технічної ради, а також п’ята робоча зустріч із зацікавленими сторонами та громадськістю щодо розробки Проєкту організації території НПП «Верховинський» організованої в рамках проєкту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» за ініціативи Франкфуртського зоологічного товариства в Україні (FZS/Ukmraine). Метою даних засідань було представлення, обговорення […]

  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи

День працівника природно-заповідної справи святкуємо з найменшими

Щорічно 7 липня в Україні своє професійне свято відзначають працівники природно-заповідної справи. З нагоди свята фахівці відділів рекреації та еколого-освітньої роботи провели тематичний захід в закладі дошкільної освіти «Сонечко» в смт. Верховина. А щоб  зацікавити маленьких слухачів звичайно ж з ними потрібно погратися. І спільно ми погралися в ігри, в ході яких дітки довідалися: про […]

  • Екоосвіта

Робота СДО на території  Парку

Працівниками СДО проведено рейдову перевірку по території Парку щодо недопущення правопорушень природоохоронного режиму, запобіганню випадків пожеж під час пожежонебезпечного періоду та випадків браконьєрства, також особливу увагу було звернено на появу ознак погіршення стану лісових насаджень по території парку,  появи шкідників. Під час рейду використовується додаток Smart встановлений на смартфонах, що дозволяє проаналізувати роботу служби державної охорони. Дослідження […]

  • Охорона природи