Регіональні аспекти проблеми глобального потепління

Автор: Ю. Ватуйчак

Національний природний  парк «Верховинський» у своїй діяльності забезпечує збереження різноманіття та цілісність  природних комплексів і об’єктів, сприяє вирішення ряду екологічних проблем, особливо враховуючи фактор глобального потепління.

З давніх давен було відомо, що гірський клімат має лікувальні властивості. Гірське карпатське повітря, багате озоном, наповнене ароматами цілющих трав і квітів сприяє покращенню здоров’я людини від багатьох недуг. Не випадково ще у далекому минулому люди вирушали у високогір’я, як до джерела бадьорості і здоров’я. Чисте, незабруднене промисловими відходами і шкідливими газами повітря з кожним роком приваблює все більше туристів та відпочивальників у наш мальовничий карпатський край. В горах Карпат набагато швидше і ефективніше лікуються легеневі захворювання, ряд серцево-судинних хвороб, бронхіальна астма та інші. При розумному використанні гірського повітря, сонця і води значно підвищується працездатність багатьох органів людини, загартовується організм здобуваючи імунітет до боротьби з різними недугами. Недарма гірський клімат Карпат рекомендується спортивною медициною. Правда в останні десятиліття ми все більше відчуваємо вплив на довкілля такого природного фактору як потепління.

З дальшим потеплінням і поступовим переміщенням верхньої межі лісу в гори протягом раннього і середнього голоцену відбувалась  зміна  сосни гірської сосною звичайною, ялиною, буком й іншими породами; нижня межа її поширення підіймалась все вище.

В наш час, коли глобальне потепління з своїми негативними наслідками спостерігається неозброєним оком, ні в кого не виникає сумніву про першочергову необхідність збереження навколишнього природного середовища і планети Земля від негативного впливу озонової діри, яка збільшуючись у розмірах викликає підвищення температурного режиму.

Створення  НПП «Верховинський» стало яскравим прикладом турботи і відповідальності за збереження природних комплексів і об’єктів перед матінкою Землею та наступними поколіннями. Важливим фактором є те, що коли зникає природа – зникає і країна, адже культура і самобутність нації формується у безпосередньому зв’язку з природним середовищем у якому живе народ. Окрім того, від стану природного середовища залежить добробут і здоров’я населення, адже природні території одночасно виконують ряд критично важливих для людини функцій: зберігають екологічний баланс, дають інформацію про стан біосфери, слугують біофільтром для відходів, очищують повітря і воду. За дослідженнями вчених на долю природної рослинності приходиться до 80 % очисних властивостей біосфери.

Саме тому створення та утримання природоохоронних установ, з сторони керівництва держави, є цілком виправданим. Доказом того є так званий  Кіотський протокол, згідно якого Україна отримує мільярди доларів США від інших країн світу за дотримання міжнародних вимог та стандартів щодо охорони і збереження природи, куди входить і розширення природоохоронних територій. Не зайвим буде сказати, що територія Верховинського району займає 126 тис. гектарів, а площа НПП «Верховинський», у його складі, відповідно становить 12022,9 гектарів. Це приблизно 10% від загальної площі, в той час, коли європейські норми вимагають 14 і більше відсотків.

Згідно Указу Президента України №2/2021 від 11 січня 2021 року «Про зміну меж території НПП «Верховинський»», Парку надано у постійне користування 1695,5 гектара земель державної власності. Після передачі земель у постійне користування у встановленому порядку загальна площа території Парку становить 13718,4 га.  В основному це ліси і праліси на вершині гори Чивчин. У перспективі буде відбуватись розширення території ПЗФ, що є важливою необхідністю для забезпечення стабільного функціонування природних екосистем, а також збереження флористичного та фауністичного різноманіття.

 

Новини

Підведено підсумки навчань

За результатом освоєння програми проведеного навчання з основ знань законодавчих та нормативно-правових документів у природоохоронній діяльності, працівники СДО склали заліковий іспит. За проведеними підсумками, постійно діючою атестаційною комісією засвідчено, що більшість спеціалістів показали належний рівень знань. Таке навчання дає можливість підвищити рівень професійних та фахових знань кожному з працівників служби державної охорони. Набуті знання в […]

  • Новини установи

Працівники НПП «Верховинський» присвятили 11 днів для дітей загиблих Захисників та Захисниць України, що відпочивали на базі установи в рамках  проекту  «Choven.Діти.Зимові канікули» . Програма відпочинку була насичена та різноманітна, щодня для дітей були організовані розваги, екскурсії, мандрівки, майстер класи та еколого-пізнавальні заходи.

  • Новини установи
  • Рекреація

Четверта робоча зустріч щодо розробки Проєкту організації території НПП «Верховинський»

В адміністрації Національного природного парку «Верховинський» 9 лютого 2023 року відбулась четверта третя робоча зустріч щодо розробки Проєкту організації території НПП «Верховинський», організованої в рамках проєкту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» за ініціативи Франкфуртського зоологічного товариства в Україні (FZS/Ukmraine). Учасниками зустрічі розглянуто та обговорено розроблені розділи проєкту організації території НПП «Верховинський», зонування території. Розглянули розробку […]

  • Новини установи