Регіональні аспекти проблеми глобального потепління

Автор: Ю. Ватуйчак

Національний природний  парк «Верховинський» у своїй діяльності забезпечує збереження різноманіття та цілісність  природних комплексів і об’єктів, сприяє вирішення ряду екологічних проблем, особливо враховуючи фактор глобального потепління.

З давніх давен було відомо, що гірський клімат має лікувальні властивості. Гірське карпатське повітря, багате озоном, наповнене ароматами цілющих трав і квітів сприяє покращенню здоров’я людини від багатьох недуг. Не випадково ще у далекому минулому люди вирушали у високогір’я, як до джерела бадьорості і здоров’я. Чисте, незабруднене промисловими відходами і шкідливими газами повітря з кожним роком приваблює все більше туристів та відпочивальників у наш мальовничий карпатський край. В горах Карпат набагато швидше і ефективніше лікуються легеневі захворювання, ряд серцево-судинних хвороб, бронхіальна астма та інші. При розумному використанні гірського повітря, сонця і води значно підвищується працездатність багатьох органів людини, загартовується організм здобуваючи імунітет до боротьби з різними недугами. Недарма гірський клімат Карпат рекомендується спортивною медициною. Правда в останні десятиліття ми все більше відчуваємо вплив на довкілля такого природного фактору як потепління.

З дальшим потеплінням і поступовим переміщенням верхньої межі лісу в гори протягом раннього і середнього голоцену відбувалась  зміна  сосни гірської сосною звичайною, ялиною, буком й іншими породами; нижня межа її поширення підіймалась все вище.

В наш час, коли глобальне потепління з своїми негативними наслідками спостерігається неозброєним оком, ні в кого не виникає сумніву про першочергову необхідність збереження навколишнього природного середовища і планети Земля від негативного впливу озонової діри, яка збільшуючись у розмірах викликає підвищення температурного режиму.

Створення  НПП «Верховинський» стало яскравим прикладом турботи і відповідальності за збереження природних комплексів і об’єктів перед матінкою Землею та наступними поколіннями. Важливим фактором є те, що коли зникає природа – зникає і країна, адже культура і самобутність нації формується у безпосередньому зв’язку з природним середовищем у якому живе народ. Окрім того, від стану природного середовища залежить добробут і здоров’я населення, адже природні території одночасно виконують ряд критично важливих для людини функцій: зберігають екологічний баланс, дають інформацію про стан біосфери, слугують біофільтром для відходів, очищують повітря і воду. За дослідженнями вчених на долю природної рослинності приходиться до 80 % очисних властивостей біосфери.

Саме тому створення та утримання природоохоронних установ, з сторони керівництва держави, є цілком виправданим. Доказом того є так званий  Кіотський протокол, згідно якого Україна отримує мільярди доларів США від інших країн світу за дотримання міжнародних вимог та стандартів щодо охорони і збереження природи, куди входить і розширення природоохоронних територій. Не зайвим буде сказати, що територія Верховинського району займає 126 тис. гектарів, а площа НПП «Верховинський», у його складі, відповідно становить 12022,9 гектарів. Це приблизно 10% від загальної площі, в той час, коли європейські норми вимагають 14 і більше відсотків.

Згідно Указу Президента України №2/2021 від 11 січня 2021 року «Про зміну меж території НПП «Верховинський»», Парку надано у постійне користування 1695,5 гектара земель державної власності. Після передачі земель у постійне користування у встановленому порядку загальна площа території Парку становить 13718,4 га.  В основному це ліси і праліси на вершині гори Чивчин. У перспективі буде відбуватись розширення території ПЗФ, що є важливою необхідністю для забезпечення стабільного функціонування природних екосистем, а також збереження флористичного та фауністичного різноманіття.

 

Новини

Участь у засіданні приуроченому до Всесвітнього дня водно-болотних угідь

02 лютого 2023 року національний природний парк «Верховинський» взяв у форматі онлайн, організатором якого виступив Департамент природно-заповідного фонду та біорізноманіття Міндовкілля. Під час засідання було розглянуто питання збереження Рамсарських угідь в контексті російської агресії, обговорено проведення заходів з відновлення, збереження та моніторингу водно-болотних угідь міжнародного значення. Збереження водно-болотних угідь – це не тільки очищення та […]

  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи
  • Охорона природи
  • Рекреація

2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь

У 1971 році в Ірані, в місті Рамсар, була підписана Конвенція з водно-болотних угідь. У світі вона відома, як Рамсарська, зважаючи на назву міста де було її прийнято. Під водно-болотними угіддями розуміють річки і озера, райони боліт, драговин, торфовищ, штучні водойми та морські акваторії глибиною до шість метрів. У цей день в різних країнах світу […]

  • Екоосвіта