Рись на території НПП “Верховинський”

Автор: А.Зітенюк

Національний природний парк «Верховинський», одна з небагатьох території в Україні, де сьогодні ще можна зустріти рись у дикій природі.
Відповідно до «Плану дій щодо збереження рисі євразійської (Lynx lynx L.) в Україні», який затверджений наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Національний природний парк «Верховинський» веде моніторингові роботи даного виду у тісній співпраці з WWW Україна. Ознайомитися з деталями проекту можна за посилання на сайті https://wwf.ua/our-work/wildlife/lynx-lynx/.
Найзагадковіший та найпотаємніший хижак Карпат – рись євразійська, у даний час, являється пріоритетним видом для збереження, так як ще до недавнього часу являвся чи не найгіршим уявним «шкідником» для мисливського господарства, та зазнав значного антропогенного пресу – знищення. Так як в раціоні цієї «кицьки», присутні: козулі, зайці, птахи, гризуни, іноді олені та кабани.
ЇЇ перевага між іншими хижаками це гострий зір, особливо у нічний час, і хороший слух. Саме це допомагає їй вести нічний спосіб життя, полювати у сутінках та добре відчувати здобич чи небезпеку на відстані. Завдяки міцним кігтям і сильним лапам, особливо заднім, рись вправно стрибає по скелях і лазить по деревах. Цю кішку одразу можна впізнати по короткому хвосту і китицях на вухах, які роблять її слух ще кращим.
Хоч рись і любить своє усамітнене та потаємне життя, вона все одно цікавиться людьми, але ніколи не нападає на людину. А от овечка чи коза на гірській полонині можуть стати її здобиччю. Свою здобич вона вистежує і атакує з засідок. А от сама рись стала здобиччю для людини. Її сіро-руде плямисте хутро цінувалося і як трофей, і як предмет розкоші. Як наслідок, тепер вишукана кішечка занесена до ряду міжнародних охоронних списків, зокрема з 1994 року до Червоної книги України зі статусом “рідкісний вид”. Вона охороняється Червоним списком МСОП, CITES та Бернською конвенцією.

Новини

Чиста вода, свіже повітря і родючий грунт – все це необхідно людям для повноцінного і здорового існування. Саме про чистоту довкілля дбаємо і ми – працівники НПП “Верховинський” і з цією метою було вчергове прибрано рекреаційне місце в урочищі Млинський від сміття.

  • Екоосвіта
  • Рекреація

Дикі звірі – наше велике багатство.

Для підвищення чисельності диких тварин працівниками парку здійснюється  комплекс біотехнічних заходів для збереження середовища існування та відтворення фауни,  шляхом створення сприятливих  умов, для їх проживання в природному середовищі та покращення кормових та захисних властивостей угідь. У холодну пору звірі і птахи нерідко гинуть не тільки від холоду, а й від нестачі кормів. Зимова підгодівля – […]

  • Охорона природи

Одноденний семінар для екоосвітян

В рамках підтримки Франкфуртського зоологічного товариства екологоосвітнього напрямку, фахівці відділів рекреації та еколого-освітньої роботи взяли участь у одноденному семінарі з екоосвітянами установ, що проходив на території ННП “Вижницький” з метою обміну досвіду. Спільно проведені еколого-освітні заходи на природі для групи дітей, залучаючи всі теоретичні знання, які ми отримали протягом попередніх семінарів та тренінгів та які […]

  • Екоосвіта
  • Рекреація