Традиційне полонинське господарство гуцулів у Чивчино-Гринявських горах. Частина 3. Основні пастуші плаї на терені Гринявських гір.

Автор: Я. Зеленчук, І. Зеленчук

За годину вийшли ми з ліса на полонину. Тут пастухи пустили худобу попастися та відпочити. Далі продовжився полонинський перехід до ближніх сіл на Білому Черемоші. Навкруги на небосхилі, почали виринати вершини найвищих гір. Через короткий час відслонився й наш славний Чівчин, якого ми покинули чотири години тому. Він поступово виринав та піднімався чим раз вище й вище. Постать і вигляд цієї красної гори величний і поважний. Але чогось він задуманий… Чівчин гордо височить, як легендарний «Великан», із красивою сивоволосою головою на широких плечах. Не даремно вершину Чівчина, сусідні волохи Румунії, назвали іменем «Гомул», що означає «Людина». Я обернув коня і довго дивився на него. Гора Чивчин робить могутнє враження на всіх подорожуючих людей. Приємні враження від його чудового вигляду, часом перевищують враження навіть від самої Чорногори.

Незабаром наша череда худоби вийшла на верх Масного Прислопа. Із Чорногри потягнуло студеним вітром. Від цього місця, плай плавно приводить гірським хребтом Пнев’є, до плонини Тарночки. Хмари від Чорногори, надлітають до нас великими клубами. Ми рухаємося мовчки, лиш часом сумно зарикає худоба та заграє тужно пастуша флояра. Нарешті наш похід добрався до стрімкого плаю, поблизу потоку Мусірний, що веде до першого маленького села Шикмани (сучасне село Пробійна). Цим стрімким плаєм, вже не можливо їхати верхи на коні, а треба йти пішки й вести коня за собою.

В кінці ми зійшли у Шикмани. Згодом я завітав до хати пана Мільковича, свого шурина і властителя полонини на Чівчині. Цього вечора в Шикманах звучав голосний рик полонинської худоби та вигуки пастухів. На радісну зустріч нашого полонинського поверненя, вийшов веселий гурт сільських чоловіків, жінок та дітей. Бо полонинське літо вже закінчилося й нарешті вернулася їх маржина із далеких полонин на Чівчині».

Пропоноване відтворення природознавчого опису «Традиційного полонинського господарства гуцулів у Чивчино-Гринявських горах» було зроблено на основі фактичних матерів книги: Пігуляк Єротей. Верховинські згадки. В полонині Чівчін, ч. І. Над озером Шибене, ч. ІІ. / Упорядник Ярослав Зеленчук. – Косів. – Писаний Камінь, 2018. – 202 с.

Новини

Заборона джипінгу на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду

Звертаємось до місцевих жителів нашого району та відвідувачів території Парку. На виконання петиції від 09.09.2022 №22/163240-еп «Про врегулювання джипінгу в Україні», проведення перегонів (джипінгу), трофі-рейдів, ралі, поїздок на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду СУВОРО ЗАБОРОНЕНО! Проїзд дозволяється у наступних випадках: ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, стихійних лих, при виконанні службових обов’язків представниками органів державної влади, а […]

  • Новини установи
  • Охорона природи

НОВИЙ ЖИТЕЛЬ НАЦІОНАЛЬНОГО ПАРКУ

Інвентаризація видів – це один із важливих напрямків експедиційної роботи науково-дослідного відділу. Розподіл рідкісних та зникаючих видів флори НПП «Верховинський» в якісному і кількісному відношенні станом на 2022 рік становить 65 видів рослин та 2 види грибів, що занесені до Червоної книги України, 3 види з Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, 7 видів з […]

  • Науково-дослідний відділ

Частина 3. Спогади про те, як на далекій Чивчинській полонині, пані Ольга Франко та її четверо дітей, випадково зустріли ведмедицю із ведмежатами.

Після оглядання навколишніх Карпатських гір, всі мандрівники, яких вела пані Ольга Франко, почали сходити вниз із Гомула, щоб плаєм зійти до Чорного Черемоша, а потім дорогою повернутися до Буркута. По дорозі вони повернули до іншої полонинської стаї, де були пастухи. Тут, у гуцульських вівчарів, пані Ольга із дітьми, уподобала і купила собі маленького волоського песика. Спочатку […]

  • Науково-дослідний відділ