Традиційне полонинське господарство гуцулів у Чивчино-Гринявських горах. Частина 3. Основні пастуші плаї на терені Гринявських гір.

Автор: Я. Зеленчук, І. Зеленчук

За годину вийшли ми з ліса на полонину. Тут пастухи пустили худобу попастися та відпочити. Далі продовжився полонинський перехід до ближніх сіл на Білому Черемоші. Навкруги на небосхилі, почали виринати вершини найвищих гір. Через короткий час відслонився й наш славний Чівчин, якого ми покинули чотири години тому. Він поступово виринав та піднімався чим раз вище й вище. Постать і вигляд цієї красної гори величний і поважний. Але чогось він задуманий… Чівчин гордо височить, як легендарний «Великан», із красивою сивоволосою головою на широких плечах. Не даремно вершину Чівчина, сусідні волохи Румунії, назвали іменем «Гомул», що означає «Людина». Я обернув коня і довго дивився на него. Гора Чивчин робить могутнє враження на всіх подорожуючих людей. Приємні враження від його чудового вигляду, часом перевищують враження навіть від самої Чорногори.

Незабаром наша череда худоби вийшла на верх Масного Прислопа. Із Чорногри потягнуло студеним вітром. Від цього місця, плай плавно приводить гірським хребтом Пнев’є, до плонини Тарночки. Хмари від Чорногори, надлітають до нас великими клубами. Ми рухаємося мовчки, лиш часом сумно зарикає худоба та заграє тужно пастуша флояра. Нарешті наш похід добрався до стрімкого плаю, поблизу потоку Мусірний, що веде до першого маленького села Шикмани (сучасне село Пробійна). Цим стрімким плаєм, вже не можливо їхати верхи на коні, а треба йти пішки й вести коня за собою.

В кінці ми зійшли у Шикмани. Згодом я завітав до хати пана Мільковича, свого шурина і властителя полонини на Чівчині. Цього вечора в Шикманах звучав голосний рик полонинської худоби та вигуки пастухів. На радісну зустріч нашого полонинського поверненя, вийшов веселий гурт сільських чоловіків, жінок та дітей. Бо полонинське літо вже закінчилося й нарешті вернулася їх маржина із далеких полонин на Чівчині».

Пропоноване відтворення природознавчого опису «Традиційного полонинського господарства гуцулів у Чивчино-Гринявських горах» було зроблено на основі фактичних матерів книги: Пігуляк Єротей. Верховинські згадки. В полонині Чівчін, ч. І. Над озером Шибене, ч. ІІ. / Упорядник Ярослав Зеленчук. – Косів. – Писаний Камінь, 2018. – 202 с.

Новини

Підведено підсумки навчань

За результатом освоєння програми проведеного навчання з основ знань законодавчих та нормативно-правових документів у природоохоронній діяльності, працівники СДО склали заліковий іспит. За проведеними підсумками, постійно діючою атестаційною комісією засвідчено, що більшість спеціалістів показали належний рівень знань. Таке навчання дає можливість підвищити рівень професійних та фахових знань кожному з працівників служби державної охорони. Набуті знання в […]

  • Новини установи

Працівники НПП «Верховинський» присвятили 11 днів для дітей загиблих Захисників та Захисниць України, що відпочивали на базі установи в рамках  проекту  «Choven.Діти.Зимові канікули» . Програма відпочинку була насичена та різноманітна, щодня для дітей були організовані розваги, екскурсії, мандрівки, майстер класи та еколого-пізнавальні заходи.

  • Новини установи
  • Рекреація

Четверта робоча зустріч щодо розробки Проєкту організації території НПП «Верховинський»

В адміністрації Національного природного парку «Верховинський» 9 лютого 2023 року відбулась четверта третя робоча зустріч щодо розробки Проєкту організації території НПП «Верховинський», організованої в рамках проєкту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» за ініціативи Франкфуртського зоологічного товариства в Україні (FZS/Ukmraine). Учасниками зустрічі розглянуто та обговорено розроблені розділи проєкту організації території НПП «Верховинський», зонування території. Розглянули розробку […]

  • Новини установи