Традиційне полонинське господарство гуцулів у Чивчино-Гринявських горах. Частина 3. Основні пастуші плаї на терені Гринявських гір.

Автор: Я. Зеленчук, І. Зеленчук

За годину вийшли ми з ліса на полонину. Тут пастухи пустили худобу попастися та відпочити. Далі продовжився полонинський перехід до ближніх сіл на Білому Черемоші. Навкруги на небосхилі, почали виринати вершини найвищих гір. Через короткий час відслонився й наш славний Чівчин, якого ми покинули чотири години тому. Він поступово виринав та піднімався чим раз вище й вище. Постать і вигляд цієї красної гори величний і поважний. Але чогось він задуманий… Чівчин гордо височить, як легендарний «Великан», із красивою сивоволосою головою на широких плечах. Не даремно вершину Чівчина, сусідні волохи Румунії, назвали іменем «Гомул», що означає «Людина». Я обернув коня і довго дивився на него. Гора Чивчин робить могутнє враження на всіх подорожуючих людей. Приємні враження від його чудового вигляду, часом перевищують враження навіть від самої Чорногори.

Незабаром наша череда худоби вийшла на верх Масного Прислопа. Із Чорногри потягнуло студеним вітром. Від цього місця, плай плавно приводить гірським хребтом Пнев’є, до плонини Тарночки. Хмари від Чорногори, надлітають до нас великими клубами. Ми рухаємося мовчки, лиш часом сумно зарикає худоба та заграє тужно пастуша флояра. Нарешті наш похід добрався до стрімкого плаю, поблизу потоку Мусірний, що веде до першого маленького села Шикмани (сучасне село Пробійна). Цим стрімким плаєм, вже не можливо їхати верхи на коні, а треба йти пішки й вести коня за собою.

В кінці ми зійшли у Шикмани. Згодом я завітав до хати пана Мільковича, свого шурина і властителя полонини на Чівчині. Цього вечора в Шикманах звучав голосний рик полонинської худоби та вигуки пастухів. На радісну зустріч нашого полонинського поверненя, вийшов веселий гурт сільських чоловіків, жінок та дітей. Бо полонинське літо вже закінчилося й нарешті вернулася їх маржина із далеких полонин на Чівчині».

Пропоноване відтворення природознавчого опису «Традиційного полонинського господарства гуцулів у Чивчино-Гринявських горах» було зроблено на основі фактичних матерів книги: Пігуляк Єротей. Верховинські згадки. В полонині Чівчін, ч. І. Над озером Шибене, ч. ІІ. / Упорядник Ярослав Зеленчук. – Косів. – Писаний Камінь, 2018. – 202 с.

Новини

Дякуємо ЗСУ за день!

29 вересня працівниками НПП “Верховинський”, спільно з Верхньоясенівським старостинським округом та Верхньоясенівською церковною громадою висаджено алею пам’яті туї європейської за загиблими у російсько-українській війні біля Церкви Пресвятої Тройці в с. Верхній Ясенів. Пам’ятаємо! Дякуємо ЗСУ за день! Дякуємо за захист! Хай береже Вас Господь!

  • Екоосвіта
  • Науково-дослідний відділ
  • Рекреація

Що таке батарейка, і в чому її небезпека?

Саме на таку тему спеціалісти відділу еколого- освітньої роботи Парку вирішили поговорити із здобувачами освіти Криворівнянського ліцею ім. М.Грушевського. Діти отримали відповідь на питання, яка шкода від батарейок криється в самій  її будові, про шкоду батарейок для навколишнього середовища, а також про шкоду батарейок для людини. І це тільки основне. Але ми ще розповіли дітям, […]

  • Екоосвіта

«У гостях у лісовичка”

Спеціалістами відділу екологічної освіти у дошкільному навчальному закладі «Гуцулятко» с. Верхній Ясенів,  проведено навчально-розвивальний захід на тему: «У гостях у лісовичка». Великий інтерес і захоплення у дошкільнят викликав перегляд картинок із зображенням диких звірів, що водяться у нашому краї, а саме: ведмідь, вовк, лисиця, заєць, олень, козуля, куниця, видра та інші. До речі, діти приємно […]

  • Екоосвіта