Регіональні аспекти проблеми глобального потепління

Автор: Ю. Ватуйчак

Національний природний  парк «Верховинський» у своїй діяльності забезпечує збереження різноманіття та цілісність  природних комплексів і об’єктів, сприяє вирішення ряду екологічних проблем, особливо враховуючи фактор глобального потепління.

З давніх давен було відомо, що гірський клімат має лікувальні властивості. Гірське карпатське повітря, багате озоном, наповнене ароматами цілющих трав і квітів сприяє покращенню здоров’я людини від багатьох недуг. Не випадково ще у далекому минулому люди вирушали у високогір’я, як до джерела бадьорості і здоров’я. Чисте, незабруднене промисловими відходами і шкідливими газами повітря з кожним роком приваблює все більше туристів та відпочивальників у наш мальовничий карпатський край. В горах Карпат набагато швидше і ефективніше лікуються легеневі захворювання, ряд серцево-судинних хвороб, бронхіальна астма та інші. При розумному використанні гірського повітря, сонця і води значно підвищується працездатність багатьох органів людини, загартовується організм здобуваючи імунітет до боротьби з різними недугами. Недарма гірський клімат Карпат рекомендується спортивною медициною. Правда в останні десятиліття ми все більше відчуваємо вплив на довкілля такого природного фактору як потепління.

З дальшим потеплінням і поступовим переміщенням верхньої межі лісу в гори протягом раннього і середнього голоцену відбувалась  зміна  сосни гірської сосною звичайною, ялиною, буком й іншими породами; нижня межа її поширення підіймалась все вище.

В наш час, коли глобальне потепління з своїми негативними наслідками спостерігається неозброєним оком, ні в кого не виникає сумніву про першочергову необхідність збереження навколишнього природного середовища і планети Земля від негативного впливу озонової діри, яка збільшуючись у розмірах викликає підвищення температурного режиму.

Створення  НПП «Верховинський» стало яскравим прикладом турботи і відповідальності за збереження природних комплексів і об’єктів перед матінкою Землею та наступними поколіннями. Важливим фактором є те, що коли зникає природа – зникає і країна, адже культура і самобутність нації формується у безпосередньому зв’язку з природним середовищем у якому живе народ. Окрім того, від стану природного середовища залежить добробут і здоров’я населення, адже природні території одночасно виконують ряд критично важливих для людини функцій: зберігають екологічний баланс, дають інформацію про стан біосфери, слугують біофільтром для відходів, очищують повітря і воду. За дослідженнями вчених на долю природної рослинності приходиться до 80 % очисних властивостей біосфери.

Саме тому створення та утримання природоохоронних установ, з сторони керівництва держави, є цілком виправданим. Доказом того є так званий  Кіотський протокол, згідно якого Україна отримує мільярди доларів США від інших країн світу за дотримання міжнародних вимог та стандартів щодо охорони і збереження природи, куди входить і розширення природоохоронних територій. Не зайвим буде сказати, що територія Верховинського району займає 126 тис. гектарів, а площа НПП «Верховинський», у його складі, відповідно становить 12022,9 гектарів. Це приблизно 10% від загальної площі, в той час, коли європейські норми вимагають 14 і більше відсотків.

Згідно Указу Президента України №2/2021 від 11 січня 2021 року «Про зміну меж території НПП «Верховинський»», Парку надано у постійне користування 1695,5 гектара земель державної власності. Після передачі земель у постійне користування у встановленому порядку загальна площа території Парку становить 13718,4 га.  В основному це ліси і праліси на вершині гори Чивчин. У перспективі буде відбуватись розширення території ПЗФ, що є важливою необхідністю для забезпечення стабільного функціонування природних екосистем, а також збереження флористичного та фауністичного різноманіття.

 

Новини

Розглянуто  статтю пана Петра Тєстова

Нами працівниками установи розглянуто  статтю пана Петра Тєстова – нашого доброго товариша і захисника нашої установи на всіх рівнях за що ми йому щиро вдячні всім колективом. Нашим спільним заданням являється збереження та примноження природи – адже це наша спільна ціль, тим більше що значна частина території природно- заповідного фонду нашої держави зруйнована війною і […]

  • Новини установи

Участь в онлайн семінарі

Сьогодні, 25 квітня директор НПП «Верховинський» Михайло НЕЧАЙ, та провідний інженер з охорони праці Леся СОКОЛОВСЬКА, взяли участь в онлайн семінарі, який присвячений відзначенню Дню охорони праці у 2024 році. 📌Відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 щороку 28 квітня, у Всесвітній день охорони праці проводиться під гаслом⚠️ «Забезпечуємо безпеку та здорову працю […]

  • Новини установи