ФЕНОЛОГІЧНІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ НПП «ВЕРХОВИНСЬКИЙ»

Автор: В. Мегедин

У відповідності до Положення про національний природний парк «Верховинський» вся діяльність Парку направлена на збереження природного комплексу та дослідження природних процесів. Одним із найважливіших моніторингових досліджень являються фенологічні спостереження.

Феноло́гія (від грец. φαίνω — показую, виявляюсь і λόγος – вчення) – наука про сезонні явища в природі . Фенологія вивчає періодичні явища в живій і неживій природі, що пов’язані зі змінами пір року, а також сезонні фази розвитку рослин та сезонні особливості розвитку й активності тварин.

Метою фенологічних спостережень, які є основою наукових досліджень на природно-заповідних територіях, є виявлення впливу та взаємозалежності між сезонною ритмікою рослин та тварин, строках їх настання і причин, що визначають ці терміни.

На території НПП «Верховинський» феноспостереження проводяться працівниками науково-дослідного відділу та службою державної охорони як на фенологічних пунктах, так і на постійних маршрутах.

Постійні фенологічні пости закладаються у всіх висотно-зональних поясах. Фенопост – це ділянка певного біотопу (лісу чи луки) розміром 20х20 м., яка виділена в натурі.  На вибраній ділянці проводиться опис всієї рослинності, визначається перелік видів, за якими проводяться спостереження.

Постійні комплексні фенологічні маршрути використовуються для патрулювання та проведення лісівничих, ботанічних, зоологічних та природоохоронних спостережень і вивчення явищ природи. Вони охоплюють характерні біотопи всіх висотно-зональних поясів Парку. Для проведення досліджень в кожному ПНДВ закладені такі маршрути.

При проходженні маршруту працівником служби державної охорони проводяться спостереження за проходженням фенофаз із записом результатів у службовий щоденник. В кінці місяця ці записи переносяться у фенокарточки і здаються в науково-дослідний відділ для подальшої обробки.

Фенологічні спостереження ведуться за атмосферними, гідрологічними та іншими явищами природи. Особливу увагу за веденням спостережень приділяють рослинному (набухання бруньок, масове цвітіння, масове дозрівання плодів) і тваринному світу (гін, тік, нерест, поява потомства).

Результати фенологічних спостережень щорічно висвітлюються в розділах «Літопису природи» – «Календар природи», «Фауна і тваринний світ», «Флора і рослинність».

Новини

📌Фахівці відділу рекреації та служби державної охорони, провели комплексну експедицію на території Парку🏞

Фахівці відділу рекреації та служби державної охорони, провели комплексну експедицію на території Парку з метою обстеження туристичних маршрутів, екологічних стежок, рекреаційних місць та відзняття фото-відео з цікавими туристичними локаціями. Під час експедиції були обстежені еколого-пізнавальні туристичні маршрути: «Лостун», «Чивчин», «Монастирський» та цікаві туристичні локації: г. Чивчин, болото Висяче, Мокринів Камінь, Кляуза Лостун, Кляуза Лостунець, пол. […]

  • Рекреація
  • Мандрівникам
  • Охорона природи

🎣 27 червня – Всесвітній день рибальства 🌍

27 червня – Всесвітній день рибальства Сьогодні згадуємо чудовий день біля озера, коли ми разом з дітками вирушили на риболовлю. Сонце лагідно світило, вода блищала, а маленькі рибалки з захопленням опановували перші навички – хтось тримав вудилище вперше, а хтось уже вчив інших. Але для нас це був не просто відпочинок. Ми говорили з дітьми […]

  • Рекреація
  • Екоосвіта

Транскордонний біосферний резерват в Карпатах

Транскордонний біосферний резерват в Карпатах — це стратегічна ініціатива, яка дає рисі й ведмедеві шанс на довготривале збереження через об’єднання зусиль України та Румунії. Він створює умови для природного життя, безпечної міграції та стабільної популяції великих хижаків у одному з найбільш біорізноманітних регіонів Європи. Міжнародна співпраця у природоохоронній сфері є надзвичайно важливою для збереження біорізноманіття […]

  • Охорона природи
  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи