НАУКОВО-ДОСЛІДНА ЕКСПЕДИЦІЯ НА ТЕРИТОРІЇ НПП «ВЕРХОВИНСЬКИЙ»

Автор: І. Коляджин, Л. Мацап'як

3-4 серпня спеціалістами науково-дослідного відділу спільно з  працівниками Прикордонного природоохоронного науково-дослідного відділення, експертом-орнітологом від Франкфуртського зоологічного товариства Максимом Височином (кандидат біологічних наук), працівниками відділу рекреації здійснено науково-дослідну експедицію на територію Національного природного парку «Верховинський».

Маршрут дослідників пролягав територіями Чивчинського, Прикордонного та Перкалабського ПНДВ.

Під час експедиції обстежено фенопункти та феномаршрути Прикордонного та Перкалабського ПНДВ, які закладені з метою ведення систематичних спостережень за фенофазами розвитку рослинного світу.

Обстежено місця зростання рідкісних видів рослин на горі Ротундул, Палениця, Василькова, полонинах Широка, Глистовата, Балтагора, Прелуки, Веснарка, Венгерка та Палениця.

На карбонатних осипищах, що на полонині Ротундул зафіксовано популяції рідкісних видів рослин: коручки чемерниковидної, аконіта Жакена, плаунка плауноподібного, зозулиних сліз яйцеподібних, лілії лісової, смілки сумнівної та інших.

Також на полонині Ротундул та Балтагора обстежено верхові оліготрофні болота. Види рослин, що утворюють трав’яно-чагарниковий яруси цих боліт, є рідкісними для Карпат та України – андромеда багатолиста, журавлина дрібноплода, осока малоквіткова, молінія голуба, лохина, у моховому покриві переважає мох – сфагнум бурий.

На масиві Балтагора-Палениця серед гірськососнового криволісся відмічено чисельну популяцію тирлича жовтого.

Відмічено масове цвітіння звіробою, деревію звичайного та карпатського, нечуй-вітру оранжево-червоного, дзвоників скупчених, гвоздики скупченої, пижма щиткоподібного Клюзія, остота клейкого та Вальдштейна, дзвоників мінливих та інших.

Зареєстровано 36 видів птахів, серед яких 2 види занесені до Червоної книги України – золотумушка червоночуба та глушець.

З ряду соколоподібні зафіксовано яструбів малого та великого і боривітра звичайного. По-особливому цікаво було фіксування сорокопуда тернового в горах, на абсолютній висоті вище 1500 м н.р.м., а це – значно вище, від звичайного середовища його перебування!

Занотовано сліди життєдіяльності рисі, вовка, оленя, дикого кабана, та інших видів тварин. Зроблено  картування  видів флори і фауни за допомогою додатків SMART і Cluey.

В рамках екседиції відзнято тематичні фотографії флори, фауни та пейзажів  Чивчино-Гринявських гір.

Підсумки експедиції будуть опубліковані в черговому томі Літопису природи НПП «Верховинський».

📸 Автори фотографій: І. Коляджин, Л. Мацап’як, М. Височин

 

Новини

Навчально-розвивальний захід на тему: «Щедрі дари лісу»

Фахівці відділів рекреації та еколого – освітньої роботи провели навчально-розвивальний захід на тему: «Щедрі дари лісу» у дошкільному навчальному закладі «Червона шапочка» с. Криворівня. Метою проведення заходу було розвити пізнавальний інтерес до рідного краю та прищепити любов до природи і бажання допомагати всьому живому. За допомогою гри «Павучок» і фотосвітлин дітям роз’яснили про гриби та […]

  • Екоосвіта
  • Рекреація

Всесвітній день прибирання

Фахівці відділів рекреації та еколого – освітньої роботи взяли  участь в робочій зустрічі, Національного організаційного комітету Всесвітнього дня прибирання в Україні! Яка відбулася 30 серпня 2024 року з 11:00 до 13:00 в онлайн-форматі через Zoom.  

  • Екоосвіта
  • Рекреація