Науково-дослідна експедиція на території Парку

Автор: Л. Мацап'як

18-19 червня начальником науково-дослідного відділу Людмилою Мацап’як спільно із експертом-орнітологом від Франкфуртського зоологічного товариства Максимом Височином (кандидат біологічних наук), працівниками Прикордонного природоохоронного науково-дослідного відділення (ПНДВ) та інженером з відтворення природних екосистем СДО здійснено науково-дослідну експедицію на територію Національного природного парку «Верховинський».

Маршрут дослідників пролягав територіями Прикордонного та Перкалабського ПНДВ.

Під час експедиції обстежено місця зростання рідкісних видів рослин на горі Василькова, полонинах Широка, Глистовата, Баласинів, Велике Пір’є.

На карбонатних виходах, що на горі Василькова зафіксовано цвітіння популяцій рідкісних видів рослин зокрема однієї з найрідкісніших орхідей світової флори, східнокарпатського реліктового ендеміку, занесеного до Червоної книги України – чорнянки (нігрітелли) карпатської, який в Україні відомий з шести місцезнаходжень одне з них на території НПП «Верховинський»; анемони нарцисоцвітої, зафіксовано нове місцезростання реліктового виду гронянки багатороздільної та любки дволистої.

На полонині Широка зафіксовано масове цвітіння червонокнижних видів півників сибірських, на оліготрофних болотах початок цвітіння гляціального (плейстоценового) релікту – журавлини дрібноплодої.

На полонині Велике Пір’є знайдено нове місцезростання червонокнижних видів тирлича крапчастого та діфазіасруму альпійського, закартовано та обстежено висяче болото із осокою волотистою, угрупування цієї формації належать до рідкісних видів флори боліт України. В українських Карпатах цей вид має локальне поширення і найчастіше трапляється у Чивчинських горах. Ценози цієї формації як рідкісні для України підлягають охороні і занесені до Зеленої книги України. Тут також зосереджена значна кількість рідкісних видів флори, насамперед це болотні та лучно-болотні види орхідних – зозулині сльози яйцевидні, пальчатокорінник серценосний, пальчатокорінника травневий та ін.

По всій території досліджень зафіксовано масове цвітіння орхідних -пальчатокорінника Фукса, пальчатокорінника травневого, пальчатокорінника серценосного, любки дволистої, псевдорхіса білуватого, язичка зеленого, билинця комарникового.

Зроблено  картування  видів флори і фауни за допомогою додатку SMART.

На території Прикордонного ПОНДВ було закладено 2 орнітологічні трансекти, на яких було апробовано новітню методику обліку птахів з використанням звукозаписуючих приладів. Дослідженнями було зареєстровано 24 види птахів, та підраховано їх відносну чисельність (долю в складі пташиних угруповань).

Крім того, на території Прикордонного ПОНДВ було встановлено звукозаписуючий прилад – SongMeter Micro, наданий Франкфуртським зоологічним товариством, з метою довготривалої реєстрації птахів (протягом 5 діб) на території Парку. Отримані матеріали суттєво розширять уявлення про добову активність пернатих в умовах високогір’я, дозволять зареєструвати види, що ведуть нічний та прихований спосіб життя. Попереду науковців НПП «Верховинський» чекає розшифровка та аналіз акустичних записів, та ймовірно реєстрації видів птахів ще не досліджених на цій території.

В рамках проекту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» (SNPA) було встановлено фотопастки на літній моніторинг у Прикордонному ПНДВ З метою фіксації диких тварин на території НПП «Верховинський».

Підсумки експедиції будуть опубліковані в черговому томі Літопису природи НПП «Верховинський».

Новини

«У гостях у лісовичка»

В Верхньоясенівському ЗДО «Гуцулятко» для найменших відбувся цікавий захід на тему: «У гостях у лісовичка». Щоб нормалізувати увагу й активність, відновити сили й настрій, фахівці Парку заняття розпочали з фізкультхвилинки. За допомогою сюжетних картинок дітки ознайомились із лісовичком- це лісовий господар,  з лісовими мешканцями,  🐻🐰 🦊🐭 лісовими рослинами,💐  деревами,🌲🌳 ягодами та грибами. 🍓🍒🍄‍🍄 Також за […]

  • Екоосвіта

Вже постійним снігом вкрилися гори. ❄️🌨❄️

На територію НПП «Верховинський» завітала справжня зима. Вже постійним снігом вкрилися гори. ❄️🌨❄️ 📸 Зимовими світлинами поділилися працівники природоохоронних  науково -дослідних відділень Парку. 📌Що варто знати туристам про зимовий похід. Найперше – вони неймовірно гарні. Але необхідно розуміти, що зимові та літні гори – це різні речі, і до багатьох моментів слід підготуватися заздалегідь. Надаємо […]

  • Мандрівникам
  • Науково-дослідний відділ
  • Охорона природи
  • Рекреація

Фахівці відділу рекреації спільно з інспекторами продовжують свою роботу по облагородженню рекреаційних місць на території Парку.

Фахівці відділу рекреації спільно з інспекторами продовжують свою роботу по облагородженню рекреаційних місць на території Парку. Зокрема, розчистили джерела питної води та встановили дерев’яні кринички .💧 📌 Для мінерального джерела «Буркут» на полонині Брюсний, Буркутського ПНДВ. 📌 В урочищі Мокрин, Чивчинського ПНДВ та на полонині Танасенькова під горою Чивчин, 🏔 Добринського ПНДВ. 🏕 Для того, […]

  • Мандрівникам
  • Охорона природи
  • Рекреація