Частина 7. Приклад вияву високої поваги до знатного гуцульського ватага Максима та його вівчарів, які літували на чорногірській полонині Кізі Улоги.

Автор: Я.Зеленчук І.Зеленчук

Для нас важливо, що Ст. Вінценз, у своєму епічному творі, правдиво описав полонинське господарство на Чорногорі, яка є фізико-географічним і полонинсько-господарським центром Гуцульського регіону Карпатських гір. Тут традиційно, кожного літнього сезону, досвідчені ватаги і пастухи Гуцульщини випасали вівці, кози і корови на своїх рідних високогірних полонинах. Протягом цілого літа полонини Чорногори та Чивчино-Гринявських гір були територією, де проживали та варили сир і виробляли  бриндзу витривалі і працьовиті місцеві гуцули. Кожного Божого літа всі досвідчені ватаги та їх пастухи залишали свої сільські домівки на своїх дружин і відправлялися «щасливо літувати» на високогірні полонини.

В цьому зв’язку, аби зберегти дуже давню гуцульську сімейно-обрядову весільну традицію, жителі навколишніх чорногірських сіл Жаб’євщини, що готували на осінь весілля своїм дітям, повинні були підніматися на віддалені полонини, щоб гідно запросити ватагів і пастухів на заплановане весілля.

В цьому контексті, ми відтворили тему високої поваги найбільшої сільської громади Жаб’євщини до всіх своїх працівників полонинського господарства. Для етнографії Гуцульщини дуже цінним є те, що Ст. Вінценз, автор красивих міфів і легенд про старовіцьку Гуцульщину, художньо описав, як високоповажний полонинський господар Фока Максим’юк (Шумеїв), 1887 року, особисто запрошував гуцульських ватагів і вівчарів на весілля панни Зофії Пшибиловської (матері письменника Ст. Вінценза), дочки Ст. Пшибиловського (тогочасного польського дідича Криворівні).

«У Чорногорі, на полонині Кізі Улоги, Фока Шумеїв запрошував полонинського ватага, славного гуцульського мудреця Максима із Ївіря та його вівчарів на майбутнє весілля у Криворівню. Бо весілля обіцяє новий світ, нове життя, так  як Тиждень творіння, як Святочний тиждень Різдва. Тут варто додати, що саме цьому високоповажному чоловікові (який вмів читати і писати) в полонині Ґаджіна, біля Довбушевої Кірниці, одного літа приснився пророчий сон-видіння Пресвятої Богородиці із її мамою святою Анною.

Наступні слова запрошення на весілля є прекрасним прикладом вияву високої поваги до цього знаменитого ватага-мудреця Максима та його вівчарів, які літували на чорногірській полонині Кізі Улоги. «Будьте ласкаві, не погнівайтеся, не відмовте. Пан дідич Ст. Пшибиловський і пані Отилія Василко та я, Фока Максим’юк, просимо вас, пане-господарю Максиме, на весілля панни Зофії. Поблагословіть весільних молодих. З ваших рук щастя стікає, світло йде на всіх!». Фока так шанобливо запрошував на весілля доньки пана-дідича Криворівні, якби сам видавав її заміж. Він гідно дотримувався давнього гуцульського звичаю, навіть воскрешав все те, що поволі згасало.

Дальше Ст. Вінценз робить висновок про харизматичність особистості Фоки Максимюка (Шумеєвого), як живого творця гуцульських звичаїв, обрядів і традицій Жаб’євщини. «Таким чином, Фока не тільки розумно займався відгінним полонинським господарством на чорногірській Ґропі й чивчинській Гнітесі, а й завжди життєрадісно колядував, грав, співав і танцював. Власне тому він, супроти неминучості долі, вийшов далеко поза світ гуцульських пастухів Карпатських гір».

Новини

Всесвітній день охорони праці 2025

📍Сьогодні, 28 квітня, ми відзначаємо Всесвітній день охорони праці – день, який покликаний нагадати кожному з нас про найвищу цінність – життя і здоровʼя працівника.   📌В Україні цей день почали офіційно відзначати з 2006 року згідно з Указом Президента від 18 серпня 2006 р. №685.   📌Щорічно ми долучаємось до міжнародної тематики , ініційованої […]

  • Новини установи

🌎 День Землі!

Вперше День Землі був відзначений у 1970 році, і з того часу його проводять щороку 22 квітня. Це свято чистої Води, Землі й Повітря, яке має на меті об’єднати людей планети для захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу до екологічних проблем нашої планети. Цікавою є історія походження цього свята. Вона пов’язана з ім’ям Джона Мортона […]

  • Екоосвіта
  • Рекреація

🍀 В черговий раз до НПП «Верховинський» в рамках проєкту «Човен» БО «Фундація друзів України» на реабілітацію прибули діти загиблих або зниклих безвісти Захисників та Захисниць.

В черговий раз до НПП «Верховинський» в рамках проєкту «Човен» БО «Фундація друзів України» на реабілітацію прибули діти загиблих або зниклих безвісти Захисників та Захисниць України, а саме: 12(дванадцять) Геройчиків із Рівненщини. Спільними зусиллями ми намагалися створити для кожного з діток справжнє дитинство і юність, де б вони не тільки отримали задоволення від життя, позитивні […]

  • Екоосвіта
  • Рекреація