НАУКОВО-ДОСЛІДНА ЕКСПЕДИЦІЯ НА ТЕРИТОРІЇ НПП «ВЕРХОВИНСЬКИЙ»

Автор: І. Коляджин, Л. Мацап'як

3-4 серпня спеціалістами науково-дослідного відділу спільно з  працівниками Прикордонного природоохоронного науково-дослідного відділення, експертом-орнітологом від Франкфуртського зоологічного товариства Максимом Височином (кандидат біологічних наук), працівниками відділу рекреації здійснено науково-дослідну експедицію на територію Національного природного парку «Верховинський».

Маршрут дослідників пролягав територіями Чивчинського, Прикордонного та Перкалабського ПНДВ.

Під час експедиції обстежено фенопункти та феномаршрути Прикордонного та Перкалабського ПНДВ, які закладені з метою ведення систематичних спостережень за фенофазами розвитку рослинного світу.

Обстежено місця зростання рідкісних видів рослин на горі Ротундул, Палениця, Василькова, полонинах Широка, Глистовата, Балтагора, Прелуки, Веснарка, Венгерка та Палениця.

На карбонатних осипищах, що на полонині Ротундул зафіксовано популяції рідкісних видів рослин: коручки чемерниковидної, аконіта Жакена, плаунка плауноподібного, зозулиних сліз яйцеподібних, лілії лісової, смілки сумнівної та інших.

Також на полонині Ротундул та Балтагора обстежено верхові оліготрофні болота. Види рослин, що утворюють трав’яно-чагарниковий яруси цих боліт, є рідкісними для Карпат та України – андромеда багатолиста, журавлина дрібноплода, осока малоквіткова, молінія голуба, лохина, у моховому покриві переважає мох – сфагнум бурий.

На масиві Балтагора-Палениця серед гірськососнового криволісся відмічено чисельну популяцію тирлича жовтого.

Відмічено масове цвітіння звіробою, деревію звичайного та карпатського, нечуй-вітру оранжево-червоного, дзвоників скупчених, гвоздики скупченої, пижма щиткоподібного Клюзія, остота клейкого та Вальдштейна, дзвоників мінливих та інших.

Зареєстровано 36 видів птахів, серед яких 2 види занесені до Червоної книги України – золотумушка червоночуба та глушець.

З ряду соколоподібні зафіксовано яструбів малого та великого і боривітра звичайного. По-особливому цікаво було фіксування сорокопуда тернового в горах, на абсолютній висоті вище 1500 м н.р.м., а це – значно вище, від звичайного середовища його перебування!

Занотовано сліди життєдіяльності рисі, вовка, оленя, дикого кабана, та інших видів тварин. Зроблено  картування  видів флори і фауни за допомогою додатків SMART і Cluey.

В рамках екседиції відзнято тематичні фотографії флори, фауни та пейзажів  Чивчино-Гринявських гір.

Підсумки експедиції будуть опубліковані в черговому томі Літопису природи НПП «Верховинський».

📸 Автори фотографій: І. Коляджин, Л. Мацап’як, М. Височин

 

Новини

Підведено підсумки навчань

За результатом освоєння програми проведеного навчання з основ знань законодавчих та нормативно-правових документів у природоохоронній діяльності, працівники СДО склали заліковий іспит. За проведеними підсумками, постійно діючою атестаційною комісією засвідчено, що більшість спеціалістів показали належний рівень знань. Таке навчання дає можливість підвищити рівень професійних та фахових знань кожному з працівників служби державної охорони. Набуті знання в […]

  • Новини установи

Працівники НПП «Верховинський» присвятили 11 днів для дітей загиблих Захисників та Захисниць України, що відпочивали на базі установи в рамках  проекту  «Choven.Діти.Зимові канікули» . Програма відпочинку була насичена та різноманітна, щодня для дітей були організовані розваги, екскурсії, мандрівки, майстер класи та еколого-пізнавальні заходи.

  • Новини установи
  • Рекреація

Четверта робоча зустріч щодо розробки Проєкту організації території НПП «Верховинський»

В адміністрації Національного природного парку «Верховинський» 9 лютого 2023 року відбулась четверта третя робоча зустріч щодо розробки Проєкту організації території НПП «Верховинський», організованої в рамках проєкту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» за ініціативи Франкфуртського зоологічного товариства в Україні (FZS/Ukmraine). Учасниками зустрічі розглянуто та обговорено розроблені розділи проєкту організації території НПП «Верховинський», зонування території. Розглянули розробку […]

  • Новини установи