Осінній межень на річці Чорний Черемош.

Автор: Я. Зеленчук, І. Зеленчук

Прекрасна гірська річка Чорний Черемош має дуже велику природо-екологічна цінність в Українських Карпатах. В басейні цієї річки живуть десятки тисяч верховинців. Вони займаються традиційним гірським господарством, основу якого становить гірське аграрне та лісове господарство. Для раціонального ведення цього господарства, всі потоки, які впадають у Чорний Черемош, також мають винятково важливе значення. Вони являються основним джерелом одержання питних вод та господарського використання поверхневих вод. Звернемо увагу, що на Гуцульщині непогано збереглося традиційно шанобливе ставлення до води, як основи всього живого на землі. Про феномен сакральності найчистішої питної води із гірських джерел Жаб’євщини, гарно написав видатний український етнограф Петро Шекерик-Доників і своєму визначному художньому творі «Дідо Иванчік».

Цієї осені ми знову спостерігаємо межень на річці Чорний Черемош. Варто згадати, що під час катастрофічної повені, 2008 року, та засухи, 2011 року, в Українських Карпатах, на терені Верховинщини виникла гостра проблема питної води. Тоді окремі високогірні господарі помітили, що їхня велика рогата худоба, коні й вівці звикли пити тільки чисту воду й не хочуть пити ніякі інші води.

Весь річковий басейн Чорного Черемоша, із житловими будинками, господарськими спорудами, городами, царинками, пасовищами, полонинами, лісами і чагарниками, являється унікальною гірською природно-рукотворною екосистемою Українських Карпат. На берегах цієї прекрасної річки живуть й господарюють жителі Верховинського району. В цій гірській екосистемі водяться також багато різних видів риб, птахів і звірів.

Гуцульський регіон Українських Карпат має найбільш густу в Україні річкову сітку. Він гідрологічно відноситься до районів значної і високої водності. Територія Верховинщини дуже насичена малими гірськими річками і потоками. Тому місцеві гуцули справедливо говорять, що саме під Чорногорою починається вода, а закінчується хліб.

Річка Чорний Черемош відноситься до типових гірських річок, що мають вузькі долини, глибокі врізи, високі тераси, вузькі заплави, вузькі русла, численні пороги і водоспади. Русло Чорного Черемоша має великий нахил ( 3 м на 1 км) і тому середня швидкість течії води у цій річці становить в середньому від 3,6 км за год. – до 5,4 км за год., Під час повеней швидкість течії Чорного Черемошу підвищується від 10,8 км за год. – до 28,8 км за год. Тому вона має велику руйнівну дію. Наведена вище, гідрометеорологічна характеристика Чорного Черемошу, взята нами із наукової монографії львівської етногеографині Марії Лаврук «Гуцули Українських Карпат».

Для ілюстрації вищесказаного, вашій увазі пропонуємо фотографії прибережної смуги верхньої течії Чорного Черемоша, зроблені 2 листопада 2022 року, у різних урочищах територіальної громади Зеленської сільської ради, Верховинського району.

 

Новини

Збережемо довкілля разом!🌱

Фахівцями відділів рекреації та еколого-освітньої роботи здійснено прибирання рекреаційного місця урочище «Запідок» від твердих побутових відходів та сміття. Турбуватися про природу, берегти ліс, не смітити в лісі – істини відомі змалечку. Та люди мають звичку про них забувати. Сліди перебування людини на природі видно не лише у місцях масового відпочинку, а й у самих віддалених […]

  • Екоосвіта
  • Рекреація

Екологічна акція «Очистимо наш край від використаних батарейок»🔋

Чим небезпечні і чому так важливо не викидати батарейки в смітник? Що робити ? І куди здавати та як правильно утилізувати ? Саме про це на екозаході поговорили фахівці відділу еколого-освітньої роботи з учнями 4 класу Білоберізького ліцею. Після чого заповнивши анкету для учнів в якій кожен з учасників висловив свою думку відповівши на вказані […]

  • Екоосвіта

🌎🌞 Міжнародний день Сонця щорічно святкують 3 травня

Міжнародний день Сонця щорічно святкують 3 травня. Сонце дає нам світло і тепло, яке необхідно для життя людям, рослинам і тваринам. Також потрібно зазначити, що без Сонця у нас не було б повітря і води, адже тоді повітря перетворилося б на рідкий азотний океан, води б замерзли, а суша обмерзла. Напередодні цього свята фахівці еколого-освітньої […]

  • Екоосвіта