Українсько-чеська експедиція

Автор: Л. Мацап'як

З 29 липня по 7 серпня на території Національного природного парку «Верховинський» була проведена українсько-чеська експедиція по вивченню лишайників старовікових лісів Українських Карпат.

Учасники експедиції: Ходосовцев Олександр Євгенович, професор, доктор біологічних наук, професор кафедри ботаніки Херсонського державного університету, член-кореспондент НАН України – керівник експедиції; Jan Vondrak – доктор філософії, науковий співробітник Інституту ботаніки Академії наук Чеської Республіки; Riha Pavel – доктор філософії, науковий співробітник Інституту ботаніки Академії наук Чеської Республіки; Svoboda Stanislav – науковий співробітник Інституту ботаніки Академії наук Чеської Республіки; Forejt Stepan –  співробітник університету Південної Богемії. Від НПП «Верховинський» в експедиції взяли участь начальник науково-дослідного відділу – Мацап’як Людмила та молодший науковий співробітник – Зітенюк Алла.

Учасники експедиції у пошуках найрепрезентативніших ділянок пройшли десятки кілометрів Чивчино – Гринявських гір. Досліджено гірські смерекові ліси на схилах гір нище полонин Балтагора, Хитанка, Широка, Ротундул, Баласинів, Лостун, Рижовата, Попадя та Чивчин. Досліджено скельні та кам’янисті відслонення, а також  післялісові луки на вапняковому субстраті на горі Чивчин, Кукулик, Брюсний, Сілігул, Чивчинаш, що на кордоні з Румунією. Вони становлять головні рефугіуми, де з часів плейстоцену збереглися найхолодолюбніші рідкісні представники високогірної флори, тут пролягають межі ареалів низки видів.

Обстежено карбонатні, мезо- та оліготрофні болота на г. Лостун, Баласинів, Велике Пір’є, Чивчин, Балтагора, Ротундул. Знайдено нові місцезростання червонокнижних видів рослин.

Закладено п’ять постійних ліхенологічних моніторингових ділянок площею в 1 га. Суттєво поповнився список лишайників НПП «Верховинський», знайдено нові для України рідкісні, зникаючі та індикаторні види.

Зроблено  картування  видів флори за допомогою додатку SMART.

Результати експедиційних досліджень увійдуть до Літопису природи НПП «Верховинський» та будуть висвітлені у низці колективних наукових публікацій у тому числі міжнародних.

Адміністрація НПП «Верховинський» висловлює щиру подяку учасникам міжнародної експедиції за можливість взяти активну  участь у наукових дослідженнях.

Новини

🌎🐧 Всесвітній день мігруючих птахів.

Всесвітній день мігруючих птахів відзначається щороку в другу суботу травня і в другу суботу жовтня та має на меті підвищити глобальну обізнаність про процес міграції птахів і загрози на шляху тварин, яких щороку стає все більше. Це екологічне свято є часом для вшанування та захисту цього дивовижного та надзвичайно складного природного явища, а також нагадує […]

  • Екоосвіта

Збережемо довкілля разом!🌱

Фахівцями відділів рекреації та еколого-освітньої роботи здійснено прибирання рекреаційного місця урочище «Запідок» від твердих побутових відходів та сміття. Турбуватися про природу, берегти ліс, не смітити в лісі – істини відомі змалечку. Та люди мають звичку про них забувати. Сліди перебування людини на природі видно не лише у місцях масового відпочинку, а й у самих віддалених […]

  • Екоосвіта
  • Рекреація

Екологічна акція «Очистимо наш край від використаних батарейок»🔋

Чим небезпечні і чому так важливо не викидати батарейки в смітник? Що робити ? І куди здавати та як правильно утилізувати ? Саме про це на екозаході поговорили фахівці відділу еколого-освітньої роботи з учнями 4 класу Білоберізького ліцею. Після чого заповнивши анкету для учнів в якій кожен з учасників висловив свою думку відповівши на вказані […]

  • Екоосвіта