Українсько-чеська експедиція

Автор: Л. Мацап'як

З 29 липня по 7 серпня на території Національного природного парку «Верховинський» була проведена українсько-чеська експедиція по вивченню лишайників старовікових лісів Українських Карпат.

Учасники експедиції: Ходосовцев Олександр Євгенович, професор, доктор біологічних наук, професор кафедри ботаніки Херсонського державного університету, член-кореспондент НАН України – керівник експедиції; Jan Vondrak – доктор філософії, науковий співробітник Інституту ботаніки Академії наук Чеської Республіки; Riha Pavel – доктор філософії, науковий співробітник Інституту ботаніки Академії наук Чеської Республіки; Svoboda Stanislav – науковий співробітник Інституту ботаніки Академії наук Чеської Республіки; Forejt Stepan –  співробітник університету Південної Богемії. Від НПП «Верховинський» в експедиції взяли участь начальник науково-дослідного відділу – Мацап’як Людмила та молодший науковий співробітник – Зітенюк Алла.

Учасники експедиції у пошуках найрепрезентативніших ділянок пройшли десятки кілометрів Чивчино – Гринявських гір. Досліджено гірські смерекові ліси на схилах гір нище полонин Балтагора, Хитанка, Широка, Ротундул, Баласинів, Лостун, Рижовата, Попадя та Чивчин. Досліджено скельні та кам’янисті відслонення, а також  післялісові луки на вапняковому субстраті на горі Чивчин, Кукулик, Брюсний, Сілігул, Чивчинаш, що на кордоні з Румунією. Вони становлять головні рефугіуми, де з часів плейстоцену збереглися найхолодолюбніші рідкісні представники високогірної флори, тут пролягають межі ареалів низки видів.

Обстежено карбонатні, мезо- та оліготрофні болота на г. Лостун, Баласинів, Велике Пір’є, Чивчин, Балтагора, Ротундул. Знайдено нові місцезростання червонокнижних видів рослин.

Закладено п’ять постійних ліхенологічних моніторингових ділянок площею в 1 га. Суттєво поповнився список лишайників НПП «Верховинський», знайдено нові для України рідкісні, зникаючі та індикаторні види.

Зроблено  картування  видів флори за допомогою додатку SMART.

Результати експедиційних досліджень увійдуть до Літопису природи НПП «Верховинський» та будуть висвітлені у низці колективних наукових публікацій у тому числі міжнародних.

Адміністрація НПП «Верховинський» висловлює щиру подяку учасникам міжнародної експедиції за можливість взяти активну  участь у наукових дослідженнях.

Новини

«У гостях у лісовичка»

В Верхньоясенівському ЗДО «Гуцулятко» для найменших відбувся цікавий захід на тему: «У гостях у лісовичка». Щоб нормалізувати увагу й активність, відновити сили й настрій, фахівці Парку заняття розпочали з фізкультхвилинки. За допомогою сюжетних картинок дітки ознайомились із лісовичком- це лісовий господар,  з лісовими мешканцями,  🐻🐰 🦊🐭 лісовими рослинами,💐  деревами,🌲🌳 ягодами та грибами. 🍓🍒🍄‍🍄 Також за […]

  • Екоосвіта

Вже постійним снігом вкрилися гори. ❄️🌨❄️

На територію НПП «Верховинський» завітала справжня зима. Вже постійним снігом вкрилися гори. ❄️🌨❄️ 📸 Зимовими світлинами поділилися працівники природоохоронних  науково -дослідних відділень Парку. 📌Що варто знати туристам про зимовий похід. Найперше – вони неймовірно гарні. Але необхідно розуміти, що зимові та літні гори – це різні речі, і до багатьох моментів слід підготуватися заздалегідь. Надаємо […]

  • Мандрівникам
  • Науково-дослідний відділ
  • Охорона природи
  • Рекреація

Фахівці відділу рекреації спільно з інспекторами продовжують свою роботу по облагородженню рекреаційних місць на території Парку.

Фахівці відділу рекреації спільно з інспекторами продовжують свою роботу по облагородженню рекреаційних місць на території Парку. Зокрема, розчистили джерела питної води та встановили дерев’яні кринички .💧 📌 Для мінерального джерела «Буркут» на полонині Брюсний, Буркутського ПНДВ. 📌 В урочищі Мокрин, Чивчинського ПНДВ та на полонині Танасенькова під горою Чивчин, 🏔 Добринського ПНДВ. 🏕 Для того, […]

  • Мандрівникам
  • Охорона природи
  • Рекреація