Українсько-чеська експедиція

Автор: Л. Мацап'як

З 29 липня по 7 серпня на території Національного природного парку «Верховинський» була проведена українсько-чеська експедиція по вивченню лишайників старовікових лісів Українських Карпат.

Учасники експедиції: Ходосовцев Олександр Євгенович, професор, доктор біологічних наук, професор кафедри ботаніки Херсонського державного університету, член-кореспондент НАН України – керівник експедиції; Jan Vondrak – доктор філософії, науковий співробітник Інституту ботаніки Академії наук Чеської Республіки; Riha Pavel – доктор філософії, науковий співробітник Інституту ботаніки Академії наук Чеської Республіки; Svoboda Stanislav – науковий співробітник Інституту ботаніки Академії наук Чеської Республіки; Forejt Stepan –  співробітник університету Південної Богемії. Від НПП «Верховинський» в експедиції взяли участь начальник науково-дослідного відділу – Мацап’як Людмила та молодший науковий співробітник – Зітенюк Алла.

Учасники експедиції у пошуках найрепрезентативніших ділянок пройшли десятки кілометрів Чивчино – Гринявських гір. Досліджено гірські смерекові ліси на схилах гір нище полонин Балтагора, Хитанка, Широка, Ротундул, Баласинів, Лостун, Рижовата, Попадя та Чивчин. Досліджено скельні та кам’янисті відслонення, а також  післялісові луки на вапняковому субстраті на горі Чивчин, Кукулик, Брюсний, Сілігул, Чивчинаш, що на кордоні з Румунією. Вони становлять головні рефугіуми, де з часів плейстоцену збереглися найхолодолюбніші рідкісні представники високогірної флори, тут пролягають межі ареалів низки видів.

Обстежено карбонатні, мезо- та оліготрофні болота на г. Лостун, Баласинів, Велике Пір’є, Чивчин, Балтагора, Ротундул. Знайдено нові місцезростання червонокнижних видів рослин.

Закладено п’ять постійних ліхенологічних моніторингових ділянок площею в 1 га. Суттєво поповнився список лишайників НПП «Верховинський», знайдено нові для України рідкісні, зникаючі та індикаторні види.

Зроблено  картування  видів флори за допомогою додатку SMART.

Результати експедиційних досліджень увійдуть до Літопису природи НПП «Верховинський» та будуть висвітлені у низці колективних наукових публікацій у тому числі міжнародних.

Адміністрація НПП «Верховинський» висловлює щиру подяку учасникам міжнародної експедиції за можливість взяти активну  участь у наукових дослідженнях.

Новини

НПП “Верховинський” отримав формений одяг для працівників служби державної охорони від Франкфуртського зоологічного товариства

В рамках проекту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» працівники служби державної охорони отримали від Франкфуртського зоологічного товариства 66 комплектів зимового та літнього форменого одягу. Дана уніформа чудово зарекомендувала себе у високогірних умовах на протязі всіх сезонів року. НПП “Верховинський” щиро вдячний за підтримку Франкфуртському зоологічному товариству.      

  • Новини установи
  • Охорона природи

Зимова експедиція!

Це були 2 дні повні адреналіну та незабутніх емоцій на краю  географії! Маршрут проходив з села Пробійнівка через полонини, Копілаш, Великий Штефулець, ур.Чехани, Попадінець, полонина Альбин. Ми добралися бездоріжжями та засніженою дорогою  на саму вершину полонини Попопадя. Подорож була надзвичайно цікавою, інколи екстремальною і наповненою незабутніми враженнями. Дослідження та спостереження, які одержані під час експедиції […]

  • Охорона природи

2 лютого Всесвітній день водно-болотних угідь

Водно-болотні угіддя — це ділянки місцевості грунт яких є аквіфером, з постійною або сезонною вологістю, такі ділянки місцевості можуть бути частково або повністю зайняті водоймами. З нагоди цього свята відбувся еко-захід з учнями Ільцівського ліцею в еколого-освітньому візит-центрі на тему: «Водно-болотні угіддя нашого регіону». Під час заходу фахівці Парку обговорили з учнями  про важливу роль […]

  • Екоосвіта
  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи
  • Охорона природи
  • Рекреація