Визначні природознавчі мандрівки Івана Франка гуцульськими теренами Верховинського регіону Українських Карпатських гір. Частина IV. Ганна Франко-Ключко про мандрівки Івана Франка теренами Карпатських гір. «Останній поцілунок»

Автор: І. Зеленчук Я. Зеленчук

Визначні природознавчі мандрівки Івана Франка гуцульськими теренами Верховинського регіону Українських Карпатських гір.

«Івана Франка вважають не тільки видатним письменником, політиком та науковцем, а й батьком-засновником українського туризму. Він сам був завзятим мандрівником, прихильником «зеленого», гірського туризму, учасником і організатором цілої низки групових мандрівок та етнографічних і краєзнавчих експедицій в Галичині. Географія його подорожей охоплює не лише Львів, Галичину і Карпатський регіон, а й чимало населених пунктів і туристичних атракцій України та Європи загалом».  Богдан Тихолоз.

Частина IV. Ганна Франко-Ключко про мандрівки Івана Франка теренами Карпатських гір. «Останній поцілунок».

На літні ферії наш тато Іван Франко, вибирав Карпатські гори, а саме: Коломию, Косів, Криворівню і Буркут. Тато в Косові знаходив багато цікавого для своїх літературних студій. Друга місцевість, куди ми виїздили літом, це було село Криворівня на Гуцульщині, що знаходиться дальше за Косовом. З Криворівні ми робили цілою родиною далекі походи до високогірних гуцульських хат Жаб’євщини.

Одного разу ми пішли відвідати 120-літню стареньку гуцулку в Криворівні. Вона була вдвоє згорблена, але зате метка і балакуча. Довгожителька була щаслива і радісна, як тато наговорив їй багато компліментів, дивувався її здоров’ям і живучості. Добра старенька провела нас далеко від хати, дякуючи нам за відвідини: «ви були такі добрі та чємні, шо ни лінувалиси мене відвідати».

Ми ходили до величезних кам’яних скель – Довбушевих Церков на Синицях, де колись Олекса Довбуш – ватажок гуцульських опришків, герой багатьох оповідань і пісень, заховав свої золоті скарби. Вкінці, коли ми прийшли до тих кам’яних скель  і печер, були змучені і голодні. Але привітні гуцульські вівчарі запросили нас до своєї полонинської стаї. Вони пригостили нас кукурудзяною кулешею із гуслінкою та смачним овечим сиром (будзом). Після вечері ми полягали спати, а тато ще довго сидів із тими вівчарями, слухаючи їх цікаві полонинські повістування.

Повернувшись із Криворівні, тато привіз багато записаного етнографічного матеріалу про Гуцульщину, багато нових планів. Після літніх вакацій в Карпатах, він із відновленою енергією знову брався до творчої літературної та наукової праці у Львові.

Ярослав Зеленчук, заступник директора з наукової роботи Національного природного парку «Верховинський».

Іван Зеленчук, старший науковий співробітник Національного природного парку «Верховинський».

 

Новини

Загальні збори працівників НПП «Верховинський»

Відбулися загальні збори працівників НПП «Верховинський», річна нарада з питань виконаних планів за 2024 рік та планів на 2025р… Зі вступним вітальним словом виступив директор НПП «Верховинський» – Михайло Нечай. З доповідями про підсумки роботи за 2024 рік  виступили: провідні спеціалісти, начальники відділів, начальники природоохоронних відділень, а профільні заступники установи підсумували їх виступи. Привітав та […]

  • Екоосвіта
  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи
  • Охорона природи
  • Рекреація

Визначні природознавчі мандрівки Івана Франка гуцульськими теренами Верховинського регіону Українських Карпатських гір. Частина V. Священник о. Олекса Волянський про мандрівки Івана Франка теренами Карпатських гір. «Мої спомини про Івана Франка».

Визначні природознавчі мандрівки Івана Франка гуцульськими теренами Верховинського регіону Українських Карпатських гір. «Івана Франка вважають не тільки видатним письменником, політиком та науковцем, а й батьком-засновником українського туризму. Він сам був завзятим мандрівником, прихильником «зеленого», гірського туризму, учасником і організатором цілої низки групових мандрівок та етнографічних і краєзнавчих експедицій в Галичині. Географія його подорожей охоплює не […]

  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи

У Верхньоясенівському ліцеї відбувся захід на тему: «Смарагдова мережа»

✅У Верхньоясенівському ліцеї відбувся захід на тему: «Смарагдова мережа».   Смарагдова мережа — це мережа, що включає території особливого природоохоронного інтересу. Фахівці Парку з учнями обговорили проблемні екологічні питання для довкілля, а саме, що через урбанізацію та індустріалізацію природні території тепер зайняті містами, небезпечними дорогами та підприємствами, велика частина земель відведена під землеоборобне сільське господарство чи видобуток […]

  • Екоосвіта
  • Новини установи
  • Рекреація