Частина 7. Феномен гармонійного життя і господарювання прадавньої гуцульської сім’ї Вовчуків у Чивчинських горах.

Автор: Я. Зеленчук, І. Зеленчук

Одного разу, покинули вони свою рідну хату на Чівчині. Обидва Горюки пішли до Чорногори, а звідти опустилися на Руські Поліни. Майже ціле літо, не було їх на Чівчині. Аж, десь під осінь, вони показались на Копілаші, а звідти прийшли до своєї самотної хати. Але, на щастя, вернулися вони не самі. Разом із ними прийшла файна дівка-видданиця … Говорили старі люди, що вона була родом із Загір’я. Казали, що вона була донькою багатого ґазди, із загірського Соколова.

Молодій Маріці (так звали тоту красотну дівку) відразу сподобався моцний леґінь із далекого Чівчина. Склалося так, що її гоноровий дєдя, ніяк не хотів, видавати свою рідну дочку заміж, за якогось незнайомого леґіня. Не хотів пустити свою доньку в далекі та незвідані Чивчинські гори. Тому Вовчюк ціле літо таємно зустрічався із уподобаною Марікою у її рідному Соколові. Всесильне взаємне кохання таки взяло верьх над молодою парою і відважна Маріка вирішила лишити рідних батьків і свою хату тай податися на далекий Чівчині.

Файна і статна була молода Маріка. Білолиця і рум’яна була. Ростом майже рівнялася із Вовчюком. Зразу дуже банувала за батьками та своїм рідним Соколовом. Але поволі красна Вовчючька звикла до укладу життя свого чьоловіка та його великої хати на Чівчині. Почала вечорами більше розказувати про себе і свою родину. Навіть бувало, що вона файно співала улюблені гуцульські співанки, яких навчилася у Соколові. Тоді дуже весело ставало у їхній сім’ї. Навіть ватерка ясніше горіла в куті великої хати. Щиро радів за свого сина і невістку щасливий Горюк. Молодий Вовчюк всюди допомогав своїй коханій жинці у роботі. Вечорами він грав на денцівці, а його жинка співанки співала…

Непомітно минув перший рік, як Маріка із Вовчюком, жили разом у своїй просторій хаті на Чівчині. Із Великої Божої ласки, прийшла довгожданна пора і однієї весняної днини, «злігла» молода Маріка. Дєкувати Господу Богу, скоро і легко «злігла» молодиця… Вона народила на світ свого першого синочька. Але, як ведеться у щасливих гуцульських родинах, за першою дитиною найшласи друга, а за там і трета… На велике щастя, все здровенькі сини і дочки родилися. Так виглідало, єк би у молодої Вовчючьки, чарівний мішок із дітьми роз’їзавси… Що рік – то нова дитина була … Годна Маріка Вовчючька, за двадцять років спільного життя, народила двадцять і одну дитину. Бог дав їм рідкісну багатодітність: одинадцять синів і десять доньок!

За безмірною Божою благодаттю та завдяки щедрим природним дарам Чивчина, всі їхні сини і доньки були здорові і рослі. Кріпкі були сини, як молоді кедри у лісі. Повні життя і сили були. Росли відважні, нічого і нікого не бояться. Старий Горюк не міг натішитися своїми здоровими і слушними внуками. Багато ходив із хлопцями по Чивчинських полонинах і лісах. Вчив їх господарського збиральництва, мисливства і рибальства. Усього, що знав і умів, навчив старий Горюк своїх любимих внуків. А уміятна Вовчучька навчіла своїх доньок у хаті та коло хати господарювати і власною працею виживати. Она мудро навчіла їх самим давати собі раду, у цих далеких та високих Чивчинських горах.

 

Новини

НПП “Верховинський” отримав формений одяг для працівників служби державної охорони від Франкфуртського зоологічного товариства

В рамках проекту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» працівники служби державної охорони отримали від Франкфуртського зоологічного товариства 66 комплектів зимового та літнього форменого одягу. Дана уніформа чудово зарекомендувала себе у високогірних умовах на протязі всіх сезонів року. НПП “Верховинський” щиро вдячний за підтримку Франкфуртському зоологічному товариству.      

  • Новини установи
  • Охорона природи

Зимова експедиція!

Це були 2 дні повні адреналіну та незабутніх емоцій на краю  географії! Маршрут проходив з села Пробійнівка через полонини, Копілаш, Великий Штефулець, ур.Чехани, Попадінець, полонина Альбин. Ми добралися бездоріжжями та засніженою дорогою  на саму вершину полонини Попопадя. Подорож була надзвичайно цікавою, інколи екстремальною і наповненою незабутніми враженнями. Дослідження та спостереження, які одержані під час експедиції […]

  • Охорона природи

2 лютого Всесвітній день водно-болотних угідь

Водно-болотні угіддя — це ділянки місцевості грунт яких є аквіфером, з постійною або сезонною вологістю, такі ділянки місцевості можуть бути частково або повністю зайняті водоймами. З нагоди цього свята відбувся еко-захід з учнями Ільцівського ліцею в еколого-освітньому візит-центрі на тему: «Водно-болотні угіддя нашого регіону». Під час заходу фахівці Парку обговорили з учнями  про важливу роль […]

  • Екоосвіта
  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи
  • Охорона природи
  • Рекреація