Гуцульська легенда про священний «Пуп Землі» на плоскогір’ї Палениця в Чивчинських горах Висновки. Нам варто уважно «дивитися і бачити та слухати і чути» свою рідну Верховину, свої рідні Гуцульські Карпати.

Автор: Я. Зеленчук, І. Зеленчук

За дослідженнями Станіслава Вінценза, який протягом 1925-1940 років, постійно проживав і писав свій знаменитий твір «На високій полонині», у чорногірському селі Бистрець на Жаб’євщині, наші далекі предки щиро любили свою рідну Гуцульщину. Він мудро закликає нас дивитися і бачити та слухати і чути прекрасні ліси, полонини й ріки Гуцульських Карпат.

«Відкрий свої очі, сліпото, бо весь час у твоїх очах зеленіє,

Твоя Верховина, одвічний пам’ятник і свідчення землі!

Прокинься і слухай, глухото, бо Палениця шумить все,

В Пупку Землі, що й досі живить джерела Черемоша!»

                                                          Станіслав Вінценз

Наведена природознавча реконструкція гуцульської легенди про священний «Пуп Землі» на плоскогір’ю Палениця, була створена на основі документальних матеріалів, записаних в другій книзі тетралогії Станіслава Вінценза «На високій полонині. – Книга 2. Нові часи (Чвари)».

На завершення зробимо один важливий висновок. Виходячи із світоглядного поєднання давніх дохристиянських вірувань та наступної глибокої християнської віри в Ісуса Христа, досвідчені гуцули-пастухи давньої Жаб’євщини, вірили що кожен край має свій рідний «Пуп Землі». Тому вони створили красиву легенду про те, що простора Палениця є священним «Пупом Землі» для всієї Гуцульщини. Іншими словами, довели, що плоскогір’я Палениця являється екологічно благодатним місцем в Українських Карпатах. Таким чином, ми маємо вагомі підстави твердити, що у Чивчинських горах, просторе плоскогір’я Палениця, справді є визначною природно-екологічно та історико-культурною цінністю терену Чивчино-Гринявського регіону Українських Карпат.

 

Фотоілюстрації: Ярослав Зеленчук, Іван Коляджин, Національний природний парк «Верховинський».

Новини

НПП “Верховинський” отримав формений одяг для працівників служби державної охорони від Франкфуртського зоологічного товариства

В рамках проекту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» працівники служби державної охорони отримали від Франкфуртського зоологічного товариства 66 комплектів зимового та літнього форменого одягу. Дана уніформа чудово зарекомендувала себе у високогірних умовах на протязі всіх сезонів року. НПП “Верховинський” щиро вдячний за підтримку Франкфуртському зоологічному товариству.      

  • Новини установи
  • Охорона природи

Зимова експедиція!

Це були 2 дні повні адреналіну та незабутніх емоцій на краю  географії! Маршрут проходив з села Пробійнівка через полонини, Копілаш, Великий Штефулець, ур.Чехани, Попадінець, полонина Альбин. Ми добралися бездоріжжями та засніженою дорогою  на саму вершину полонини Попопадя. Подорож була надзвичайно цікавою, інколи екстремальною і наповненою незабутніми враженнями. Дослідження та спостереження, які одержані під час експедиції […]

  • Охорона природи

2 лютого Всесвітній день водно-болотних угідь

Водно-болотні угіддя — це ділянки місцевості грунт яких є аквіфером, з постійною або сезонною вологістю, такі ділянки місцевості можуть бути частково або повністю зайняті водоймами. З нагоди цього свята відбувся еко-захід з учнями Ільцівського ліцею в еколого-освітньому візит-центрі на тему: «Водно-болотні угіддя нашого регіону». Під час заходу фахівці Парку обговорили з учнями  про важливу роль […]

  • Екоосвіта
  • Науково-дослідний відділ
  • Новини установи
  • Охорона природи
  • Рекреація