Визначні природознавчі мандрівки Івана Франка гуцульськими теренами Верховинського регіону Українських Карпатських гір. Частина ІІІ. Тарас Франко про мандрівки Івана Франка теренами Карпатських гір. «Про батька».

Автор: І. Зеленчук Я. Зеленчук

Визначні природознавчі мандрівки Івана Франка гуцульськими теренами Верховинського регіону Українських Карпатських гір.

«Івана Франка вважають не тільки видатним письменником, політиком та науковцем, а й батьком-засновником українського туризму. Він сам був завзятим мандрівником, прихильником «зеленого», гірського туризму, учасником і організатором цілої низки групових мандрівок та етнографічних і краєзнавчих експедицій в Галичині. Географія його подорожей охоплює не лише Львів, Галичину і Карпатський регіон, а й чимало населених пунктів і туристичних атракцій України та Європи загалом».  Богдан Тихолоз.

Частина ІІІ. Тарас Франко про мандрівки Івана Франка теренами Карпатських гір. «Про батька».

Справжнім літнім відпочинком, для перевантаженого творчою працею нашого батька, були щорічні вакації-канікули. Найбільш охоче наш батько виїздив до рідних Нагуєвичів, а згодом – до гуцульської Криворівні, що над річкою Черемошем. Інколи Іван Франко ходив у далекі походи. Ходили ми великим гуртом на, розписану сакральними символами і знаками, кам’яну скелю, що на горі Писаний Камінь, поблизу Ясенова Горішнього. Був він також на знаменитій горі Піп Іван, яка з південного боку завершує гірський хребет Чорногори в Українських Карпатах. Батько піднімався на вершину гори Піп Іван швидко, захоплювався красою навколишніх високих гір та могутністю великого гірського озера Шибене. Милувався кристально чистою водою в Чорногірському озері Марічайка, що розміщене під самим верхом гори Шурин (Ґропа). Розповідають, що наш батько, будучи в Буркуті, робив із своїми друзями одноденні походи на навколишні Гринявські та високі Чивчинські гори.

Перебуваючи в Українських Карпатах, батько записував із уст народу мудрі гуцульські народні прислів’я, приповідки й перекази. До цієї роботи він заохочував і нас, дітей. Нам, дітям, добре запам’яталося наше перебування на Гуцульщині. Більшість етнографічних записів були узяті під час життя в Карпатських горах. Дуже давні гуцульські легенди батько записав від відомої пані Зеновії Бурачинської, дружини отця Йосипа Андрійовича Бурачинського в Криворівні та використав їх у своїх прозових і віршованих творах.

До збережених давніх гуцульських народних вірувань і забобонів Іван Франко відносився вибачливо, не пробував переконувати простих людей, що вони помиляються. Його захоплювало духовне багатство традиційних народних звичаїв і обрядів Гуцульщини. Любов до рідного українського народу, до людей господарської праці він прищеплював і нам, своїм дітям.

Ярослав Зеленчук, заступник директора з наукової роботи Національного природного парку «Верховинський».

Іван Зеленчук, старший науковий співробітник Національного природного парку «Верховинський».

 

 

 

 

Новини

🌎🌲🌳Ліс – легені нашої планети!

У рамках відзначення Міжнародного дня лісів спеціалісти еколого-освітньої роботи спільно з юними дослідниками природи після екскурсії в еколого-освітньому візит- центрі вирушили на екологічну стежку «Гучівка». Розпочався захід з роздумів: «Що таке ліс? Яка роль лісу в житті людини? З чим асоціюється це слово?». Далі всі учасники знайомились між собою за допомогою гри «Шишкофон», називаючи своє […]

  • Екоосвіта
  • Рекреація

Фахівці НПП «Верховинський» провели дводенну еколого-освітню екскурсію на тему «Флора та фауна водно-болотних угідь»

    Фахівці НПП «Верховинський» провели еколого-освітню екскурсію на тему «Флора та фауна водно-болотних угідь», 20 березня з учнями Верхньоясенівського ліцею та 21 березня з учнями Криворівнянського ліцею.     Екскурсія проходила за маршрутомЕколого-освітній візит-центр пр.Голиці с.Ільці екологічна стежка «Гучівка» струмок Жаб’євський пр.Рикалівка с.Замагора музей Гната Хоткевича с.Красноїлля музей Флори і Фауни с.Устеріки місце злиття […]

  • Екоосвіта
  • Новини установи
  • Рекреація

“Готуємо юних туристів у похід”

Працівниками відділу рекреації та еко-освіти проведено тематичний захід тему : “Готуємо юних туристів у похід”. Мета заходу: -пояснити значення туризму для фізичного і розумового розвитку, зміцнення здоров’я; -навчити складати рюкзак, укомплектовувати похідну аптечку, встановлювати намет; -заохочувати дітей до занять у секції з туризму; виховувати почуття дружби, колективізму, бажання допомогти товаришу під час походу, прищеплювати любов […]

  • Екоосвіта
  • Рекреація